Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linkskoc-sistem

Koç Sistem

​Bilgi teknolojileri sektörünün lider oyuncularından biri olan KoçSistem, kurumsal varlığını “gücümüz, hayal gücünüz” söylemi ile özetliyor. ​Özgün teknoloji çözümleri ve dışkaynak hizmetleriyle, müşterilerinin sürdürülebilir büyüme hedeflerini “fark yaratma” stratejisi ile gerçekleştiriyor. 

Sektöre ilham veren rekabetçi projelerini küresel arenaya taşıyor.
Bilgi teknolojileri sektörünün öncü ve lider şirketi KoçSistem, fark yaratma ve rekabetçi projeler üretme kabiliyetiyle, çift haneli büyüme ivmesini sürdürüyor. Şirket, son 5 yıldır, ortalama %25 büyümeye devam ediyor.  

Türkiye’de, KoçSistem’in de yer aldığı bilgi teknolojileri pazarı 2011’de %9,2 ‘lik büyüme ile 9,5 milyar ABD doları seviyesine çıktı. KoçSistem ise, sektorün çok üzerinde, %25 büyüme kaydetti. İnterpromedya Bilişim 500 araştırmasına göre KoçSistem, “Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketleri’’ arasında üst sıralarda yer alıyor. Şirket IDC’nin “Turkey IT Services Market 2010’’ araştırmasına göre %9,3’lük pay ile hizmet pazarında 2’nci sırada bulunuyor. 

KoçSistem, küresel arenadaki yolculuğunda karşısına çıkan fırsatları etkili bir biçimde değerlendirmeye devam ediyor. İngiltere ve Almanya başta olmak üzere Avrupa pazarlarında, sayısal yayıncılık ürünü Pixage ve uzaktan yönetim ürünü Sitelink gibi kendi geliştirdiği yazılım ve çözümleriyle başarılı bir yol çiziyor. Azerbaycan, Irak, Suriye ve Körfez ülkelerindeyse veri merkezi ağırlıklı çözüm ve hizmetlere odaklanıyor.  

Veri merkezi deneyimini kurumsal bulut bilişim pazarı liderliğiyle pekiştiren  KoçSistem, veri merkezine yaptığı yatırımlar ile %30 kapasite artışı gerçekleştirdi. İstanbul Veri Merkezi’nde kurulan ve son teknolojileri barındıran soğutma sistemiyle verimliliği üst seviyelere çıkararak önemli oranda enerji tasarrufu sağladı.  

KoçSistem, veri merkezi hizmetlerindeki bilinirliği ve güçlü konumunu, bulut bilişim hizmetlerinde de sürdürüyor  ve bu alanda uluslararası şirketlerle rekabet ediyor. 2011 yılında veri merkezine 4 milyon TL tutarında yatırım yapan KoçSistem, Türkiye’de kurumsal bulut bilişim pazarına yön veriyor. 

Geleceği öngören, yenilikçi çözümler 

Ar-Ge Merkezi Sertifikası’nı 2011 yılında teslim alan KoçSistem, 100’ü aşkın Ar-Ge personeliyle araştırma, geliştirme ve yenilik çalışmalarına devam ediyor.  

KoçSistem’in geliştirdiği ilk sayısal yayın platformu ürünü olan Pixage, binden fazla Arçelik ve Beko bayisinde kullanılıyor. İ​ngiltere Premier Ligi’nde ise 22 kulübün standında kurulum tamamlanırken, sekiz yeni kulüp ile bu sayının 2012’de 30’a çıkması hedefleniyor. Galatasaray Türk Telekom Arena ve Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi - Ülker Sports Arena’da da kullanılan Pixage teknolojisi ile KoçSistem Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise sayılı spor arenası yayın platformunun kurulumuna imza attı.  

KoçSistem AB Komisyonu tarafından Future Internet PPP programındaki 8 projeden biri olan “Flnest’’te, Arçelik ile birlikte Türkiye’yi temsil ediyor. Proje tedarik zinciri ve taşımacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasına hizmet ediyor. 

Geleceğe değer katan kadro AonHewitt “En iyi İş Yerleri Araştırması’’nda 4’üncü sırada yer alan KoçSistem, 2011’de 100 yeni mezuna iş olanağı yarattı, genel toplamda ise insan kaynağını yaklaşık %40 oranında arttı.  

KoçSistem, çalışanlarının doğru kariyer hedefleri belirlemeleri ve kendi alanlarında derinlenmesine uzmanlaşarak gelişim ve rekabet avantajına sahip olmaları amacıyla sektörün en önemli yetenek yönetimi projesi olan “Orion’’u hayata geçirdi. 

Çağrı merkezi operasyonlarında %39 büyüme

KoçSistem’in dış kaynak çağrı merkezi operasyonlarını yürüten Callus, 2011 yılında, 1.185 çalışana ve 1.900 koltuk kapasitesine ulaştı. . Koltuk adedinde %70 ve ciroda %39 büyüyerek dış kaynak hizmeti sağlayan çağrı merkezleri arasında 2011 yılında, kapasite bazında, ilk 5’te yer aldı.  Callus, 2011 yılında, Vodafone işbirliğiyle Samsun’da devreye alınan ikinci çağrı merkezi ile Anadolu’daki istihdama ve bölge ekonomisine desteğini de sürdürdü.  
Koç Bilgi Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Callus, Temmuz 2013 tarihinde devredildi.  

Sürdürülebilir sosyal sorumluluk

KoçSistem, Yeşil Bilgi Platformu çatısı altında yaptığı çalışmalarla doğaya bıraktığı karbon ayak izini azalttı , yaklaşık 3.250 ton karbondioksitin atmosfere salımını engelledi.