Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Finans

Finans

​​​​​​​

2012 yılında gelişmekte olan ülkelerdeki olumlu ayrışma sayesinde küresel ekonomik büyüme yaklaşık %3 seviyesinde gerçekleşti. Gelişmiş ülkelerin performansı Avrupa'daki borç krizinden etkilenerek, özellikle Amerika ve Avrupa'da büyümenin baskı altında kalmasına neden oldu.  Bu ortamda, Türkiye ekonomisinde yumuşak iniş başarıyla sağlandı, büyüme bir önceki yıla göre azalsa da yurt dışı talebin katkısıyla %3 düzeyinde gerçekleşti.

Yıl boyunca enflasyon ve cari açıkta önemli ölçüde iyileşme sağlanmıştı. Merkez Bankası ise bu elverişli ortamda iç talebi canlandırmak amacıyla para politikasında bir miktar gevşemeye yöneldi. Sonuç olarak, 2012 yılında Türk ekonomisinde finansal istikrar sağlandı ve bankacılık sektörü güçlü konumunu sürdürdü. Türkiye'nin yakaladığı bu olumlu performans sonucunda, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ülke notunu yatırım yapılabilir seviyeye (BBB-) yükseltti.  

Türk bankacılık sektörü, 2012 yılında da devam eden rekabete ve artan yasal düzenlemelere rağmen istikrarlı karlılık performansını %15,8 ortalama özkaynak kârlılığı ile sürdürdü. Toplam krediler, yılsonu itibarıyla Türk Lirası cinsinden kredilerdeki %21 oranındaki büyüme sayesinde 2011 yılsonuna göre %15 artarak 751 milyar TL'ye ulaştı. Toplam mevduat büyümesi yılsonu itibarıyla %11 oranında gerçekleşirken, mevduat tabanı 768 milyar TL'ye ulaştı. Fonlama kaynakları, 22 milyar TL'ye ulaşan yurt içi bono ve 9 milyar ABD Doları'na ulaşan Eurobond ihraçlarının desteğiyle çeşitlenmeye devam etti. Sektörde Temmuz ayında yürürlüğe giren Basel II uygulamasına geçiş başarıyla tamamlandı ve güçlü sermaye tabanı korunmuş oldu.

Finans Grubu çatısı altında Koç Topluluğu ve UniCredit Group'un eşit ortaklığı olan Koç Finansal Hizmetler ve Türkiye'nin ilk tüketici finansman kuruluşu olan Koçfinans yer alıyor.  Koç Finansal Hizmetler bünyesinde 1944 yılında Türkiye'nin perakende bankacılık odaklı ilk ulusal çaplı özel bankası olarak kurulan Yapı Kredi ve kendi alanlarında öncü konumda faaliyet gösteren iştirakleri bulunuyor.

Yapı Kredi, kredi kartları, bireysel bankacılık ve KOBİ bankacılığını içeren perakende bankacılık, kurumsal ve ticari bankacılık, özel bankacılık ve varlık yönetimi alanlarında 6,5 milyon müşteriye hizmet sunuyor. 

​Finans Grubu Şirket ve Marka Listesi​

​​