Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Dayanıklı Tüketim

Dayanıklı Tüketim

Dayanıklı tüketim sektöründeki gelişmeler
2017 yılında global beyaz eşya pazarının %2,6 büyüyerek 519 milyon adede yükseldiği, ciro bazında da %3,2 artışla 195 milyar ABD dolarına ulaştığı tahmin edilmektedir. Yıl sonu itibarıyla 234 milyon adetlik satış hacmiyle %2,5 büyüme kaydeden televizyon pazarının ise, ciro bazında büyüklüğünün 110 milyar ABD doları olacağı öngörülmektedir.

Türkiye’nin ana ihraç pazarı olan Avrupa’da, beyaz eşya sektörü bir önceki yıla göre adet bazında yaklaşık %2,8 büyüme kaydetmiştir. İngiltere ve Almanya’daki olumsuz piyasa koşullarına rağmen, Batı Avrupa pazarı %1,7 büyümüştür. 2016 yılının son çeyreğinden itibaren daralan İngiltere pazarı, 2017 yılında yaklaşık %2 daralmıştır. Bölgenin en büyük pazarı Almanya ise, bir önceki yıl ile aynı seviyelerde kalmıştır. Fransa, İspanya ve İtalya, bölge ortalamasının üzerinde büyüyen pazarlar olarak öne çıkmaktadır.

Genele yayılan bir büyümenin gözlemlendiği Doğu Avrupa’da toplamdaki büyüme %5’in üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin en büyük pazarı Rusya yaklaşık %5,7 büyürken, Polonya ve Romanya yaklaşık %4 büyümüştür. Ukrayna’daki büyüme %20’ye ulaşmıştır. Yılın ikinci çeyreğiyle beraber toparlama sinyalleri veren Güney Afrika beyaz eşya pazarı yıllık bazda %5 büyümüştür.

Türkiye, beyaz eşya sektöründe Avrupa’nın en büyük üretim merkezi olmayı sürdürmüştür.
2017 yılında, Türkiye beyaz eşya pazarında hem iç satışlarda hem de üretimde rekorlar kırılmıştır. Hükümetin yılbaşında beyaz eşyada özel tüketim vergisini geçici olarak %6,7’den sıfıra indirmesinin ardından yıla çok hızlı bir biçimde giriş yapan sektörde, Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği verilerine göre %14 seviyesinde büyüme gerçekleşmiş, iç satışlar 8,5 milyon adede ulaşmıştır. Perakende panel verilerine göre TV pazarı adetsel olarak %6 küçülmüş, klima %3,3 büyümüştür.

2017 senesinde beyaz eşya ihracatı, Avrupa’daki toparlanmanın da etkisiyle oldukça güçlü bir performans sergileyerek %6 oranında artmış ve 20,6 milyon adetlik rekor seviyeye ulaşmıştır. Toplam üretim ise %8 yükselerek 28,4 milyon adet olmuştur.

​Dayanıklı Tüketim Grubu Şirket ve Marka Listesi