Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linksarcelik

Arçelik

Ar-Ge, inovasyon ve sürdürülebilirlik
Sektöründe sürekli fark yaratan ürünleri ve sahip olduğu teknolojilerle liderliğini uluslararası arenaya taşıyan Arçelik A.Ş., 2016 yılında Türkiye’de iki yeni Ar-Ge Merkezi ve bir Tasarım Merkezi daha kurmuştur. Böylece, Türkiye’deki toplam 10 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi’yle liderliğini koruyan Şirket, uluslararası ar-ae ağını da genişletmek üzere Tayvan, Portekiz ve İngiltere’den sonra, ABD Boston’da yeni bir ofis kurma çalışmalarını yürütmüştür. Türk Patent Ligi 1’incisi ve Türkiye’den en çok uluslararası patent başvurusu yapan Şirket, Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) ilk 200 listesinde şu ana kadarki en iyi derece ile 78’inci sırada yer almaktadır.

Kurum içi girişimciliği teşvik etmek, tasarım odaklı düşünme tekniği, ileri dijital prototip altyapısı ile fikirden ürüne, üründen pazara geçiş sürecini hızlandırmak için yaratıcı ortak çalışma ortamı “Garage” kurulmuştur. Ar-Ge ve Üretim Teknolojileri çalışanlarına yarının teknolojilerinin yetkinliklerini kazandıracak bir eğitim platformu olan “Teknik Akademi Programı” da başlatılmıştır.

Dijitalleşme ve nesnelerin interneti (IoT) kavramlarına yönelik, iletişim protokolleri, bulut güvenliği, veri analitiği, robotik, yapay zeka gibi alanlarda ar-ge çalışmalarına devam edilmiştir. İleri üretim teknolojilerindeki yetkinliğin artırılarak, daha verimli ve kaliteli ürünler üreten; dijitalleşmiş fabrika hedefi doğrultusunda ileri otomasyon araçları, yapay zeka, dijital ikiz, görüntü işleme, mobil ve kolaboratif robotlar gibi teknolojileri barındıran “Atölye 4.0” kurulmuştur.

2016 yılında da enerji ve su tüketimi, ses seviyesi gibi ürünlerin çevresel etkilerini azaltmaya yönelik ar-ge faaliyetlerine yoğun olarak devam edilmiş ve bu çalışmaların sonucunda alanında verimli kullanım özellikleriyle öne çıkan ürünler geliştirilmiştir.

• A++ enerji seviyesine sahip, 5,5 lt su tüketen AquaDrop bulaşık makinesi
• A+++ enerji (- %10) enerji seviyesinde ve ProSmart™ Inverter Motor teknolojisine sahip bulaşık makinesi
• Standart gazlı ocaklara göre %25’e kadar daha verimli yanıcılara sahip gazlı ocaklar
• A ses seviyesine sahip ankastre fırın
• A+++ enerji sınıfı ve 60 cm. derinlikte No- Frost kombi buzdolabı
• 8 kg A+++, -%10 enerji tüketimine sahip sabit devirli ısı pompalı kurutucu Şirket ayrıca birçok yenilikçi ürün ve uygulamayı da pazara sunmuştur:
• Buzdolabı, çamaşır makinesi, kurutucu, bulaşık makinesi ve ankastre fırının akıllı telefon, tablet veya akıllı TV’ler üzerinden kontrol edilebilmesine olanak veren “Homewhiz”
• Tüketicilerin online alışveriş, fatura ödeme ve bankacılık işlemleri yapabilecekleri, günlük hayatı kolaylaştıran pek çok bilgiye hızlı erişebilecekleri, kullanıcı sorularını Türkçe yanıtlayabilen “Akıllı Ev Asistanı”
• Zirai ilaç kullanmaksızın, evde tohumdan, taze ve pestisit içermeyen sağlıklı otsu bitkiler yetiştirilmesine olanak veren “HerbGarden™”
• Cooksense teknolojisi ve tek tuş ile anında temizlenebilme özelliğine sahip “Kapsüllü Türk Kahve Makinesi”
• Kuzey Amerika pazarına uygun solo fırın ve Energy Star 24” kurutma makinesi
• Ultra ince tasarıma ve 4K teknolojisine sahip OLED TV
• Türkiye’de üretilen ilk Smart LED Slim Android TV
Şirket, iklim değişikliği etkilerinin azaltılmasına yönelik uluslararası girişimlere destek vermeye devam etmiştir. Arçelik A.Ş., UNEP ve GEF’in United for Efficiency (U4E) projesi kapsamında Tayland, Güney Afrika Cumhuriyeti, Ukrayna ve Türkiye’de enerji verimli ev tipi buzdolaplarına geçiş ile sağlanacak potansiyel enerji tasarrufunun hesaplanması ve bu konuda piyasa analizi için teknik destek vermiştir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, 22’nci Taraflar Konferansı COP22’de konuşmacı olarak katılmıştır.

Eskişehir ve Bolu’daki geri dönüşüm tesislerinde, yüksek enerji tüketen eski ürünlerin geri dönüştürülmesiyle ülkenin enerji kazancına her biri 2,5 MW’lık 8 rüzgâr türbininin üreteceği enerji kadar katkı sağlanmıştır. Tesislerden elde edilen malzemeler, geri dönüşüm gücünü vurgulamak üzere, önde gelen tasarım sanatçıları tarafından objelere dönüştürülerek Contemporary İstanbul “Cycles” sergisinde tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.

Yatırımlar
2016 yılında Arçelik A.Ş.’nin dünya genelindeki satış ve pazarlama ofislerinin sayısı 34’e ulaşmıştır. Beko markası ile ABD pazarına giriş yapan Şirket, 2017 yılı ve sonrasında bu pazardaki varlığını artırmayı da öncelikli hedefleri arasında belirlemiştir. Arçelik A.Ş., Asya Pasifik ve Türkiye arasında istikrarlı ve güçlü bir varlık sağlayacağı ticari koridor oluşturmayı hedeflemektedir. Bu hedefi doğrultusunda stratejik bir adım atarak, dünyanın en büyük altıncı nüfusuna sahip Pakistan’ın lider beyaz eşya markası Dawlance’ı 3 üretim tesisi ve dağıtım ağıyla bünyesine katmıştır. Böylece Şirket, genç nüfus, hızla gelişen orta sınıf ve yüksek ekonomik potansiyele sahip bu coğrafyada önemli bir konum elde etmiştir.

Arçelik A.Ş., Romanya’daki faaliyetlerini yeni fabrika yatırımıyla genişletmektedir. Fabrikanın, Endüstri 4.0 standartlarına sahip Arçelik’in ilk model üretim tesisi olması planlanmaktadır. Türkiye’de Arçelik Pazarlama A.Ş. ile yeni bir yapılanmaya giden Şirket, perakende dönüşümünü yeni kanallar ve dijital projeler üzerinden devam ettirmeyi ve yurt içi liderliğini pekiştirmeyi hedeflemektedir. Arçelik A.Ş. ve LG arasındaki ortaklık sözleşmesinin yenilenmesiyle ev tipi klimalara ilave olarak, ticari klima üretiminin de devreye alınması hedeflenmektedir.

Güçlü ve istikrarlı büyümeye devam
Arçelik A.Ş., 2016 yılında da kritik pazarlardaki daralmalara ve ekonomik dalgalanmalara rağmen güçlü ve istikrarlı büyümesini sürdürmüş, faaliyet kârlılığını artırmayı başarmıştır.

2016’da bir önceki yıla göre %13,6 artışla 16.096 milyon TL konsolide ciro gerçekleştirilmiştir. Bu cironun %60 uluslararası pazarlardan elde edilmiştir. Şirketin net kârı 1.304 milyon TL’ye ulaşmıştır.

Ödüller ve başarılar
• 2’nci kez CDP Global “The A List: The CDP Climate Performance Leadership Index”inde
• 3’üncü kez BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde
• Morgan Stanley Capital International (MSCI) Global Sürdürülebilirlik Endeks Serilerinde “AAA” derecelendirme notu
• Çayırova Çamaşır Makinesi İşletmesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı EVET (En Verimli Endüstriyel Tesis) 1’incilik ödülü, Eskişehir Buzdolabı İşletmesi, SEVAP-2 (Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri) 2’ncilik ödülü
• Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi, “En Başarılı Ar-Ge Merkezi” büyük ödülü, “Dayanıklı Tüketim Sektöründe En Başarılı Ar-Ge Merkezi” sektörel 1’incilik ödülü
• Türkiye İhracatçılar Meclisi İnovasyon Haftası “Ar-Ge Liderliği” ödülü
• Bolu Pişirici Cihazlar İşletmesi Yüksek Verimli Gazlı Pişirici Yanıcı Tasarımı projesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Büyük İşletmeler Ar-Ge 1’incilik ödülü
• Arçelik, Türkiye’nin Lovemarkları araştırmasında “Türkiye’nin En Sevilen Markası”
• Beko yazarkasa POS’a “Ürün Geliştirme Süreci - TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülü”
• Beko EverFresh+® buzdolabı “CHEARI - Teknoloji İnovasyonu Ödülü”
• Grundig 8kg A+++ Hibrit Kurutma Makinesi Stiftung Warentest “Test Şampiyonu” ödülü
• Beko ve Blomberg Kurutma Makinelerine “ABD Çevre Koruma Ajansı 2017 Energy Star” tescili

2017 ve sonrası
Ev teknolojileri alanında pozisyonunu güçlendirmek için yeni yatırım ve dönüşüm projelerini hayata geçiren Arçelik A.Ş., Amerika’dan Asya Pasifik’e uzanan geniş bir coğrafyada sürdürülebilir kârlı büyüme stratejisi ve sektörünün öncü oyuncusu olma hedefiyle faaliyetlerini sürdürecektir. Global trendler ve sürdürülebilir gelişim hedefleri ışığında büyüme stratejisini şekillendiren Arçelik A.Ş; tüketiciyi merkeze alan bir yaklaşım ile ar-ge, inovasyon, kalite, tasarım ve marka odaklı yatırımlarına devam edecektir. Şirket, faaliyet gösterdiği pazarlarda tüketiciye özel ürün geliştirme ve yönetsel yetkinlikleriyle organik büyümeye odaklanırken yeni pazarlarda ise üretim tesisi yatırımı, birleşme ve satın alma fırsatlarını değerlendirecektir.
Şirket, çalışanlarının yeteneklerini geliştirmeye devam ederek, küresel organizasyonunun etkinliğini en üst seviyeye çıkarmayı da hedeflemektedir.

arcelikas.com

facebook.com/arcelik

facebook.com/Beko

facebook.com/ArcelikKariyer

 

​​Global Faaliyet Ağı​​

​M​ERKEZ
​Türkiye/İstanbul, Genel Müdürlük​

Üretim Tesisleri - Yurt içi

 

Eskişehir Kırmızı Ok Buzdolabı İşletmesi
İstanbul, Tuzla Kırmızı Ok Çamaşır Makinesi İşletmesi
İstanbul, Beylikdüzü Kırmızı Ok Elektronik İşletmesi​​
Bolu Kırmızı Ok Pişirici​​ Cihazlar İşletmesi
​​​​Ankara Kırmızı Ok ​​​​Bulaşık Makinesi İşletmesi
​​​​Tekirdağ, Çerkezköy Kırmızı Ok Elektrik Motorları İşletmesi
​​​​Eskişehir Kırmızı Ok Kompresor İşletmesi
​​​​Tekirdağ, Çerkezköy​ Kırmızı Ok Çamaşır Kurutma Makinesi İşletmesi​​
​​ ​

Üretim Tesisleri -Uluslararası

 

​​​​Romanya Kırmızı Ok S.C Arctic S.A​​​​​​​​​​
​​​​​Rusya Kırmızı Ok ​​​​Beko LLC ​​​​​​​​​​​
Çin Changzhou Kırmızı Ok Beko Electrical Appliances Co. Ltd.
G.Afrika Jacobs Kırmızı Ok Pişirici Cihazlar ve Çamaşır Kurutma Makinesi İşletmesi
G.Afrika Ezakheani,Ladysmith Kırmızı Ok Soğutucu Cihazlar İşletmesi
G.Afrika East London​​​​​ Kırmızı Ok Buzdolabı İşletmesi
​​​​​ ​

Uluslararası Satış ve Pazarlama​​

 

​​​​Almanya Kırmızı Ok ​​​​Beko Deutschland GmbH​​​
Avusturya Kırmızı Ok ​​​​Elektra Bregenz AG​​
Çek Cumhuriyeti Kırmızı Ok ​​​​Beko S.A Cesko
Çin ( Şanghay) Kırmızı Ok ​​​​​​Beko Shanghai Trading Co.​
Fransa Kırmızı Ok ​​​​Beko France S.A.S​​​​
İngiltere Kırmızı Ok ​​​​Beko Plc​​​​
İspanya​​​ Kırmızı Ok ​​​​Beko Electronics Espane S.L.
İtalya Kırmızı Ok Beko Italy S.r.I​​
Slovakya Kırmızı Ok ​​​​Beko Slovakia S.R.O
Polonya Kırmızı Ok ​​​​​Beko S.A
Hollanda Kırmızı Ok Grundig Multimedia B.V. *
Avustralya Kırmızı Ok ​​Beko A and NZ Pty. Ltd.
Tayvan Kırmızı Ok Ardutch B.V.​
Romanya Kırmızı Ok SC Artic SA​​
Rusya Kırmızı Ok ​​​​Beko LLC
Çin Kırmızı Ok Changzhou Beko Electrical Appliances Co. Ltd.
Güney Afrika Kırmızı Ok ​​Defy Appliances (PTY) Ltd.​​ **
Mısır Kırmızı Ok Beko Egypt Trading LLC
Ukrayna Kırmızı Ok Beko Ukraine LLC
  * Grundig Multi Media, Hollanda'da kurulu Holding Şirketidir ve kendine ait 10 adet bağlı iştiraki bulunmaktadır.

 ** Defy Appliances (PTY) Ltd. Şirketi'nin Genel Müdürlüğü Jacobs, Durban kentindedir.​