Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Enerji

Enerji

Tüpraş’ın 2006 yılında Koç Topluluğu’na dahil olması sonrası yatırımlar ile operasyonel mükemmellik, üretim verimliliği, çevre düzenlemeleri ve iş güvenliği konularında teknolojik gelişim ve değişime başlanmış; stratejik yatırım kararları sonrası, 11 yılda gerçekleştirilen yatırım harcaması 5,8 milyar ABD Doları’na ulaşmıştır. Bu çerçevede; Türk özel sektörünün bir seferde gerçekleştirilen en büyük sanayi yatırımı olan 3 milyar ABD Dolar’lık Fuel Oil dönüşüm tesisi (RUP) ülke sanayiine kazandırılmıştır. Böylece, başta motorin olmak üzere ithal edilen ürünlerin önemli bir kısmının daha yurt içi üretimle karşılanması sağlanmış ve ülkemiz cari açığı yaklaşık yıllık 1 milyar ABD Doları azaltılmıştır.

Opet, 2016 yılında yaklaşık %8 büyüyen akaryakıt dağıtım sektöründe pazar payını artırarak 2’ncilik konumunu sağlamlaştırmıştır. 1.500’ün üzerinde Opet ve Sunpet bayisiyle tüketiciye hizmet veren Opet, “Kusursuz Hizmet Anlayışı” ile sektöründe tüketicinin ilk tercihi olmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucu 2016 yılında Şirket, başarısını aldığı pek çok ödülle perçinlemiştir.

Türkiye çapında Aygaz, Mogaz ve Lipetgaz markalarıyla hizmet veren Aygaz, etkin bayi yapılanması ve kurumsallaştırdığı iş kültürüyle, hem müşteriye yakınlığı hem de hizmet hızı ve kalitesiyle rekabet üstünlüğünü sürdürmektedir. Şirket 2016 yılında, yeni bir rekorla 2,1 milyon tonu aşan miktarda LPG satışı gerçekleştirmiş ve toplam LPG pazarında %29 pay ile liderliğini sürdürmüştür.

Toplam 219 MW gücünde kurulu kapasite ile faaliyet gösteren Entek’in 2016 yılı konsolide satış geliri 302 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

 

​Enerji Grubu Şirketleri ve Markalar Listesi