Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linksentek-elektrik

Entek Elektrik

​​​​Türkiye’nin ilk özel sektör otoprodüktör şirketlerinden olan Entek, Koç Topluluğu şirketlerine elektrik enerjisi ve buhar tedarik etmek amacıyla 1995 yılında kurulmuştur.

Aralık 1998’de fiili olarak üretime başlayan Şirket’in toplam kurulu gücü 244 MW’tır. Entek, 2017 yıl sonu itibarıyla Karaman, Samsun ve Mersin’de kurulu toplam 6 adet HES (87 MW) ve Kocaeli’nde kurulu 1 adet doğal gaz çevrim santrali (157 MW) ile üretim yapmaktadır.

Entek’in; toptan elektrik satış şirketi Eltek’te %100, 625 MW’lık Ayas ithal kömür santral projesinde %50, Enerji Borsası’nı işletmek üzere kurulan Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) adlı şirkette %0,05 oranında hissesi bulunmaktadır.

Elektrik sektörünün toptan satış alanında faaliyet göstermek üzere 2003 yılında kurulan Eltek, gerek Koç Topluluğu gerekse Topluluk dışı tüketicilere uygun fiyatlarla elektrik tedariki hizmeti sunmaktadır.

Entek, 2017 yılında yatırım fırsatlarını değerlendirmiştir.
Entek, elektrik piyasasında son yıllarda varlık fiyatlarının makul seviyelere gelmesini büyümek için bir fırsat olarak değerlendirmektedir. Şirket bu kapsamda, 2017 Ekim ayında Mersin Mut bölgesinde 24 MW gücünde üç hidroelektrik santralini (HES) bünyesine katmıştır. Ayrıca, 2017 Eylül ayında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri’nin (178 MW) 49 yıl süre ile “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi vererek kazanmıştır.

Menzelet ve Kılavuzlu HES’leri, Entek’in %100 hissesine sahip olduğu Menzelet Kılavuzlu Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından devralınarak, 2018 yılının ilk çeyreğinde işletilmeye başlanacaktır.

Entek 2017 yılında, doğal gaz ve hidroelektrik santrallerinden ve Eltek üzerinden yapılan ticari işlemlerden toplam 1,5 milyar kWh satış gerçekleştirmiş ve 342 milyon TL konsolide gelir elde etmiştir.

Elektrik pazarında rekabet, yeni teknoloji ve yüksek verimli santrallerin piyasaya girmesiyle beraber artmaya devam etmiştir. Bu durum, düşük verimli doğal gaz yakıtlı elektrik üretim tesislerinin piyasadan çekilmelerine sebep olmaktadır. Ancak, Kocaeli tesisi yakınındaki direkt bara müşterilerine ve buhar müşterilerine satış yapıyor olmasının avantajı ile faaliyetini sürdürmektedir.

Geleceğe yönelik beklentiler
Entek, öncü elektrik üretim şirketleri arasında yer alma hedefiyle, üretimde kaynak çeşitliliğine dikkat etmekte, özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik vermektedir. Şirket, önümüzdeki dönemde dengeli bir üretim portföy yapısına ulaşmak ve pazar payını yükseltmek amacıyla varlık satın alımlarına devam etmeyi planlamaktadır.


entekelektrik.com.tr