Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linksyapi-kredi

Yapı Kredi

Türkiye’nin en değerli 10 markasından biri Yapı Kredi
Yapı Kredi, 1944 yılındaki kuruluşundan bu yana, müşteri odaklı bankacılık anlayışı ve yenilikçiliği ön planda tutan yaklaşımı ile Türkiye’nin en değerli 10 markasından biridir (Brand Finance tarafından yayınlanan “Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesine göre).

Yapı Kredi, yurt içi ve yurt dışı bankacılık iştirakleri ile öncü bir finansal hizmet kuruluşudur. Faaliyetlerini Perakende Bankacılık (Bireysel Bankacılık, KOBİ Bankacılığı, Platinum Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri), Kurumsal ve Ticari Bankacılık, Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi altında yürütmektedir. Banka’nın operasyonları; portföy yönetimi, yatırım, finansal kiralama ve faktoringden oluşan yurt içi iştirakleri ile; Hollanda, Rusya, Azerbaycan ve Malta’daki yurt dışı bankacılık iştirakleri tarafından desteklenmektedir.

Hasat Dönemi: Sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme, artan ticari verimlilik
Yapı Kredi, 2013 yılının sonunda başlattığı “Büyüme Odaklı Yatırım Stratejisi”nin “Hasat Dönemi”ne 2016 yılında girmiştir. Söz konusu stratejinin ana unsuru bir yandan dağıtım ağını verimli olarak kullanırken, diğer yandan da dijitalleşmeye güçlü bir şekilde odaklanarak sürdürülebilir bir performans sağlamaktır. Bu yaklaşım özellikle son 3 yıldır hızlanan müşteri kazanımı ve artan işlem adetleri ile kendini göstermektedir. 2016 yılı boyunca 731 bin yeni net aktif müşteri kazanan Yapı Kredi, aylık ortalama işlem adedini 2015 yılına kıyasla %17 artırmıştır.

2016 yılında Yapı Kredi, sektördeki konumunu güçlendirirken, ticari verimliliğini de artırarak mali performansını daha iyi seviyelere taşımayı başarmıştır. Banka 2016 yılında, hem kredilerde hem de mevduatta özel bankaların üzerinde büyüme gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda, gider/gelir rasyosu da iyileşerek %49’dan %44 seviyesine gelmiştir.

2016 yılında Yapı Kredi, toplam nakdi ve gayri nakdi krediler hacmini %17 büyüterek 244,9 milyar TL’ye taşımıştır. Banka bu alanda %11,0 pazar payı ile tüm bankalar arasında 4’üncü sırada, özel bankalar arasında ise %17,0 pazar payıyla 3’üncü sıradadır.

Yapı Kredi’nin toplam mevduat hacmi %21 ile sektör ortalamasının üzerinde artarak 157,1 milyar TL’ye ulaşmıştır. Banka, toplam mevduatta sektörde %10,6 pazar payı ile 5’inci sırada, özel bankalar arasında ise %16,0 pazar payı ile 4’üncü sıradadır.

Banka aynı zamanda fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeyi sürdürmüştür. Yıl boyunca sendikasyon, seküritizasyon, tahvil ihracı ile diğer finansal enstrümanları kullanarak 2016 yılında yaklaşık 5,6 milyar ABD Doları kaynak sağlamıştır.

Yapı Kredi, 2016 yılında 2.933 milyon TL konsolide net kâr elde etmiştir. Banka’nın maddi ortalama özkaynak kârlılığı %12,8 olurken, sermaye yeterlilik oranı 2015 yılsonuna göre 40 baz puan yükselerek %14,2 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi
Yapı Kredi için 2016 yılı, mobil bankacılık başta olmak üzere tüm dijital kanalların hızla geliştirilip zenginleştirilmeye devam edildiği bir yıl olmuştur. Bankacılığın dijital dönüşümüne öncülük eden Yapı Kredi, 2016 yılında mobil şubesini tamamen yenilemiş ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan “Göz Tarama” teknolojisi ile bir ilke daha imza atmıştır. Bunun yanı sıra, QR kod ile ATM’ye dokunmadan para çekme işlemi ve Çağrı Merkezi’ne direkt bağlanma gibi özellikler de Yapı Kredi’nin sektördeki öncü konumunu perçinlemiştir.

Son bir yılda mobil bankacılık hizmetlerini aktif olarak kullanan müşteri sayısı %62 artarak 2,4 milyona, internet bankacılığı müşteri sayısı ise %27 artarak 3,3 milyona ulaşmıştır. Yapı Kredi’nin dijital bankacılıkta pazar payı son 16 çeyrektir aralıksız olarak büyümüştür. Ek olarak, son 2 yılda sektörde dijital kanalları kullanmaya başlayan her 4 müşteriden 1’i Yapı Kredi’yi tercih etmiştir. Banka’nın mobil uygulamalarının toplam indirilme sayısı son 2 yılda 7 milyona ulaşmıştır.

Ödüller ve başarılar
Yapı Kredi, 2016 yılında da önemli ödüllere layık görülmeye devam etmiştir. • Project Finance International, finansmanında Yapı Kredi’nin de yer aldığı Bilkent Ankara Entegre Sağlık Kampüsü’ne “Türkiye’de Yılın Anlaşması” ödülünü vermiştir.
• Yıl içinde Türkiye’nin kalkınması için kritik öneme sahip projelere destek sağlamaya devam eden Yapı Kredi tarafından geliştirilen ve finanse edilen 5 proje, EMEA Finance dergisi tarafından 6 ayrı dalda ödüle layık görülmüştür.
• Yapı Kredi Private Banking, Global Finance Award’ın “Türkiye’de En İyi Özel Bankacılık Ödülü”nü alırken, Euromoney tarafından da filantropi danışmanlığı alanında “Türkiye’nin En İyisi” ödülüne layık görülmüştür.
• Yapı Kredi, Euromoney tarafından “Türkiye’nin En İyi Dış Ticaret Finansmanı Bankası” ve “Nakit Yönetiminde Türkiye’nin En İyi Bankası” seçilmiştir.
• Yapı Kredi’nin kurumsal internet şubesi, Global Finance’ın düzenlediği Digital Bank Awards 2016’da Kurumsal İnternet Bankacılığı kategorisinde “En İyi Tasarım” ödülünü kazanmıştır. Yapı Kredi web sitesi de Interactive Media Awards tarafından “Bankacılık” ve “Finansal Hizmetler” kategorilerinde “Best in Class” ödülüne layık görülmüştür.
• Yapı Kredi’nin iletişim çalışmaları da önemli ödüller elde etmiştir. Reklamcılar Derneği’nin düzenlediği 28’inci Kristal Elma Yarışması’ndan 6, MediaCat’in düzenlediği 11’inci Felis Ödülleri’nden ise 7 ödül elde edilmiştir.
• Etik Değerler Merkezi (EDMER) tarafından düzenlenen ETİKA ödüllerinde Yapı Kredi dördüncü defa “Türkiye’nin En Etik Şirketi” ödülüne layık görülmüştür.

Kurumsal yönetim derecelendirme notu
2016’da Yapı Kredi’nin Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu 9,34 olarak teyit edilmiştir.

2017 yılı beklenti, hedef ve stratejiler
Yapı Kredi, 2017 yılında sektördeki konumu ile sağlam aktif kalitesi, sermaye ve likidite tabanını korumayı hedeflemektedir. Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi, bu alandaki yatırımlarına 2017 yılında da devam ederek sektördeki yerini daha da güçlendirecek, ilkleri müşterilerine ve sektöre sunmaya devam edecektir. Gelir yaratımında elde ettiği performansı ise sürdürebilir kılmak önümüzdeki dönemde Banka’nın temel önceliğidir. 


yapikredi.com.tr