Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linksford-otosan

Ford Otosan

1959 yılında kurulan Ford Otosan, 440 bin adet ticari araç, 75 bin adet motor ve 140 bin adet aktarma organı üretim kapasitesi ile Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi ve Türkiye’nin en büyük ihracatçı şirketidir.

Ford Otosan, Kocaeli (Gölcük ve Yeniköy fabrikaları), Eskişehir (İnönü fabrikası) ve İstanbul (Sancaktepe ar-ge merkezi ve yedek parça deposu) olmak üzere üç ana merkezde faaliyet göstermektedir. 11.501 kişilik toplam iş gücü ve 1.500 kişilik ar-ge mühendisi kadrosuyla Türk otomotiv sektörünün istihdam lideridir. Şirket, Ford’un ağır ticari araçlar, ilgili dizel motorları ve motor sistemleri için küresel mühendislik merkezi, hafif ticari araçlar için de tasarım ve mühendislik destek merkezi konumundadır.

Ford Otosan, Türkiye ticari araç pazarının değişmeyen lideri ve ihracat şampiyonudur.
Dünyada sadece Yeniköy Fabrikası’nda üretilen Ford Courier, güçlü performansını sürdürerek Türkiye’de 2017’nin en çok satılan hafif ticari aracı olmuştur. Ford Otosan ticari araçlarda sürdürdüğü kârlı büyüme sayesinde %30,3 payla liderlik pozisyonunu pekiştirirken, binek araçlarda pazar payını korumuştur.

Ford markası, Avrupa ticari araç pazarındaki 1’inciliğini 2017’de de sürdürmüştür. Ford Otosan, Avrupa’da satılan Transit Ailesi araçların %80’ini üreterek bu başarıda önemli rol oynamaktadır. Şirket, 2017’de yıllık %16 artışla yaklaşık 297 bin adet araç ihraç etmiştir. Türkiye ticari araç ihracatının %72’sini gerçekleştiren Ford Otosan, son iki yılda olduğu gibi 2017’de de Türkiye ihracat şampiyonluğunu sürdürmüştür.

Ford Otosan, 2017 yılını yepyeni rekor ve başarılarla tamamlamıştır.
Ford Otosan artan ihracat talebini karşılamak üzere 2 Ağustos 2017’de kapasite artış kararı açıklamıştır. 52 milyon ABD doları yatırımla iki fazda Gölcük Fabrikası’nın kapasitesi 330 bin adede, toplam araç üretim kapasitesi 455 bin adede yükselecektir.

Üretimde %12’lik artışla 373 bin adetlik rekor seviyeye ulaşılırken, kapasite kullanım oranı %88 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Ford Otosan, BIST’in en düzenli temettü ödeyen şirketlerindendir.
Yatırım dönemini takiben serbest nakit akımında görülen artış, dağıtılan temettünün yükseltilmesi için önceliklendirilmektedir. 2017 yılında %19 artışla 790 milyon TL temettü dağıtılmıştır.

Ford Otosan, 5,6 milyar ABD doları piyasa değeri ile BIST’in 14’üncü değerli şirketidir. 2017’de %108 değerlenen hisse, BIST-100’ün %60 üzerinde performans göstermiştir.

Ford Trucks, uluslararası büyümesini sürdürmüştür.
Kamyonda Ford Trucks markasıyla yürütülen uluslararası yapılanma süreci sonucunda 28 ülkeye ulaşılmış ve ihracat adedi %49 artmıştır.

Uçtan uca dijital dönüşüm projesinde uygulama safhasına geçilmiştir.
Ford Otosan müşteri yolculuğundan ürüne, tedarik zincirinden üretime, çalışandan ürün geliştirmeye kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan dijital dönüşüm programını, 2017’de başlattığı 17 önemli proje ve oluşturduğu her birimden sahiplenme yönetişim metodu ile yürütmektedir.

Kurum içi girişimcilere sağlanan destek devam etmektedir.
Ford Otosan, inovasyon programı ile 70’i aşkın kurum içi girişimci ve 40 farklı mobilite konseptini Yalın Girişim metodolojisiyle test etmiştir. Müşteri talebi yüksek dört proje ise ticarileşme yolunda ilerlemektedir.

Geleceğe yönelik beklentiler
Son üç yıldır 1 milyon adet seviyesinde gerçekleşen Türk otomotiv sektörü satışlarının 2018’de benzer seviyelere ulaşacağı öngörülmektedir. Ford markasının Avrupa’daki kuvvetli pazar payı ile Ford Otosan’ın ihracatta 2017’nin üzerinde bir performans göstermesi ve maliyetleri iyileştirmeye yönelik çalışmaların kârlılığı iyileştirmesi beklenmektedir.

ford.com.tr