Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linksotokar

Otokar

Türkiye’nin öncü otomotiv ve savunma sanayii şirketlerinden Otokar, 2016 yılında %14 büyüyerek 1,6 milyar TL ciro elde etmiş; 69,7 milyon TL net kâra ulaşmıştır. Üretim yaptığı segmentlerin toplamında Türkiye otobüs pazarının lideri olan Şirket, frigorifik semi-treyler alanında en çok tercih edilen marka olmuş; savunma sanayiinde ise Türkiye’nin lider kara araçları üreticisi konumunu korumuştur. 2016’da Otokar’ın ihracatının cirosundaki payı %27 olmuştur.

2016 yılında Otokar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın talebi üzerine, tasarım, prototipleme ve kalifikasyon dönemi için ana yüklenicisi olduğu Altay ana muhabere tankının seri üretimi için ilk teklifini 18 Ocak, son teklifini ise 29 Ağustos’ta sunmuştur. Sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte, ilk tankları en kısa zamanda hattan çıkaracak şekilde üretim programı yapılarak, seri üretim dönemi için tüm altyapı gereksinimleri ve hat planlamalar çalışılmış; ana muharebe tankı üretimi için gerekli olan “Üretim İzin Belgesi”ni Milli Savunma Bakanlığı’ndan alarak, bu belgeye sahip olan tek kara sistemleri şirketi olmuştur.

Savunma sanayii alanında Otokar, yurt içi ve yurt dışından aldığı farklı tiplerdeki zırhlı araç siparişlerinin teslimatlarına odaklanmış, yeni siparişler almıştır. Otokar, Körfez Bölgesi başta olmak üzere yurt dışı satışlarını artırmak için Birleşik Arap Emirlikleri’nde “Otokar Land Systems Limited” (“Otokar LS”) şirketini kurmuştur. 2017 yılı Şubat ayında, Otokar Land Systems şirketinin, yerel ortağı ile birlikte kurduğu ortak girişim şirketi Al Jasoor, Türkiye’nin en büyük savunma sanayii ihracat sözleşmesine imza atmıştır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin 8x8 amfibik zırhlı araç ihtiyacını karşılamaya yönelik 661 milyon ABD Doları tutarındaki bu anlaşmayla birlikte Otokar, kabiliyetlerine teknoloji transferi ihracatını ve yurt dışında üretimi de eklemiştir.

2016 yılında faaliyet gösterdiği 7-10 metre otobüs ve 12-18,75 metre belediye otobüsleri segmentlerinde Otokar iç pazardaki liderliğini korumaya devam etmiş ve Türkiye’de satılan her 5 otobüsten 2’si Otokar markalı olmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilen 100 adet körüklü otobüs ve Gaziantep’te kullanılmaya başlanan doğal gazlı belediye otobüsleri, yılın önemli teslimatları arasında yer almıştır. Otobüs ihracatını 2016’da %18 artıran Şirket, ihracat pazarlarına yeni ülkeleri eklemiştir. Küçük otobüs alanında Türkiye’nin ilk teknoloji transferi anlaşmasına imza atarak, Sultan otobüslerinin İran’da üretimi için teknoloji ve lisans anlaşması imzalamıştır. Yedi ayrı ülkede yürütülen CoMoSef projesinde; Otokar, KoçSistem ve İSBAK’ın oluşturduğu konsorsiyum, sürüş kalitesi ve trafik güvenliğini artıran “akıllı otobüs”ü geliştirmiştir.

2016 yılında Otokar AR-GE Test Merkezi Klimatik Odası, araç üstyapılarına uygulanacak ve TSE’nin gözetiminde gerçekleştirilecek, bozulabilir gıda taşımacılığını uluslararası alanda düzenleyen ATP tip testleri için TSE tarafından Türkiye’deki ilk ve tek onaylı test istasyonu olarak belirlenmiştir. Otokar mayın test ekipmanları ve balistik laboratuvarları, uluslararası geçerliliği olan akreditasyon sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

Ödüller ve başarılar
Otokar, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Altın Eldiven İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Ödülleri kapsamında “Altın Eldiven” ve “Altın Öneri” ödüllerine layık görülmüştür.

2017 beklenti, hedef ve stratejiler
Ticari araç pazarında durgunluğun devam edeceğini öngören Otokar, ertelenen taleplerin etkisiyle belediye otobüs pazarının yükselme eğilimine gireceğini beklemektedir. Türkiye otobüs pazarındaki liderliğini sürdürmeyi hedefleyen Şirket, yeni geliştirdiği ürünlerle pazar payını artırmayı, ihracatta yeni pazarlara açılmayı hedeflemektedir. Lojistik alanında iç pazarın güncel ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilen treyler ve hafif kamyon araç satışlarını artırmayı amaçlamaktadır.

Otokar, savunma sanayinde özellikle ihracat pazarlarındaki çalışmalarına devam etmeyi; yurt içi ve yurt dışından alınan mevcut siparişlerin üretimlerine

odaklanmayı planlamaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin 8x8 zırhlı araç ihtiyacını karşılanması yönünde de, Al Jasoor şirketi aracılığıyla Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki gerekli hazırlıkları tamamlayacaktır. Altay projesinde gerekli plan ve altyapı hazırlıklarını yaparak seri üretim teklifini ileten Otokar, Savunma Sanayi Müşteşarlığı’nın teklif değerlendirme sürecinin sonuçlanmasını beklemektedir.

otokar.com.tr