Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linksotokar

Otokar

​Otokar, kurulduğu 1963 yılından bu yana kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun, özel çözümler sunmaktadır. Toplu taşımacılık için otobüs; nakliye ve lojistik sektörü için semitreyler ve hafif kamyon; savunma sanayii için tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar üreten Otokar, Sakarya’daki 552 bin m²’lik alana kurulu fabrikasında 2.000’den fazla çalışanıyla faaliyet göstermektedir.

Şirket, Türkiye’nin milli ana muharebe tankı Altay’ın Tasarım ve Prototip Üretimi Projesinde ana yüklenici olarak görev almaktadır.

Otokar, savunma sanayisinde ürün ihracatının yanı sıra teknoloji transferine başlayacaktır.
2017’de Otokar’ın yerel ortağı ile birlikte kurduğu ortak girişim şirketi Al Jasoor, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri ile 661 milyon ABD doları değerinde 8x8 taktik tekerlekli zırhlı araç sözleşmesi imzalamıştır. Bu proje Türkiye’de savunma sanayi alanında tek kalemde imzalan en büyük ihracat anlaşmasıdır. Bu sayede Otokar, yurt dışına teknoloji transferine de başlayacaktır.

Otokar, yurt içi ve yurt dışında zırhlı araçların teslimatlarına yıl boyunca devam etmiştir.

Türkiye’nin en büyük kara sistemi projesi olan Altay’ın ilk dönem çalışmalarında üretilen prototiplerin kalifikasyon ve kabul testleri Şubat 2017’de başarıyla tamamlanarak, kabul ve onayları gerçekleşmiştir. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM)’nın Teknik Veri Paketi incelemesi ve onaylaması süreci ise devam etmektedir. Otokar, SSM’nın Altay’ın seri üretimi için açtığı ihaleye en iyi ve en son teklifini 8 Şubat 2018 tarihinde sunmuştur.

Türkiye’de satılan her 3 otobüsten 1’i Otokar markalı olmuştur.
Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası Otokar, 1.488 adetlik araç satışı ile tüm otobüs pazarında 2017 yılının liderliğini elde etmiştir. Faaliyet gösterdiği segmentlerin toplamında ise Türkiye’de satılan her üç otobüsten biri Otokar markalı olmuştur.

Otokar, Avrupa otobüs pazarındaki konumunu güçlendirmeye devam etmiştir. Hedef ihracat pazarları olan Fransa, İtalya ve İspanya’daki toplam araç parkı 2.500 adetler seviyesine, Balkanlar’da ise 500’ler seviyesine çıkmıştır.

Otokar, 12 metrelik elektrikli şehir içi otobüsü geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.

Otokar, ürettiği hafif kamyon Atlas’ı yenilemiş, %11 pazar payına ulaşmıştır.

Dijital dönüşüm çalışmaları devam etmektedir.
Otokar dijital dönüşüm çalışmalarına; “Müşteriye Dokunan Dijital Kanallar”, “Dijitalleşmiş Üretim ve Tedarik Zinciri”, “Analitik Karar ve Pazarlama”, “Dijital Ürünler ve Servisler” başlıkları altında devam etmektedir.

Geleceğe yönelik beklentiler
2018 yılında 55’inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Otokar; Türkiye otobüs pazarındaki liderliğini sürdürmeyi, yeni geliştirdiği ürünlerle pazar payını artırmayı, ihracattaki konumunu güçlendirmeyi hedeflemektedir. Şirket, alternatif yakıtlı araçlar konusunda da ar-ge çalışmalarını sürdürecektir.

​Savunma sanayinde özellikle ihracat pazarlarındaki çalışmalarına devam eden Otokar, BAE Silahlı Kuvvetleri’nin 8x8 zırhlı araç ihtiyacının karşılanması yönünde gerekli hazırlıkları tamamlamayı planlamaktadır. Altay projesinde ise, SSM’nın teklif değerlendirme sürecinin sonuçlanması beklenmektedir.

otokar.com.tr

​