Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linksotokoc-otomotiv

Otokoç Otomotiv

Koç Holding’in ilk otomotiv sektörü yatırımı olarak 1928 yılında kurulan Otokoç Otomotiv, Türkiye’nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketidir. Otomotivle ilgili tüm çözümleri tek çatı altında müşterileriyle buluşturan Şirket, otomotiv perakendeciliğinde Otokoç ve Birmot; araç kiralamada Avis, Budget ve Zipcar; sigorta hizmetlerinde Otokoç Sigorta markalarıyla faaliyet göstermektedir.

Yurt dışında Kazakistan, Azerbaycan, Kuzey Irak, Macaristan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs ve Ukrayna’da operasyon yürüten Şirket, Türkiye dâhil olmak üzere toplam 8 ülkede 250 noktada faaliyette bulunmaktadır.

Otokoç, araç satışlarıyla toplam pazar payını %8’e yükseltmiştir.
Otokoç Otomotiv 2017 yılında, otomotiv perakendeciliğinden aldığı pay; Ford satışlarında %31, Fiat satışlarında %32, Alfa Romeo, Jeep satışlarında %42, Volvo satışlarında %30 olmuştur. Şirket, yaklaşık 76 bin yeni araç satışı gerçekleştirmiş ve toplam pazar payını %8’e yükseltmiştir. İkinci el araç satışında da ulaştığı 27 bin adetle kurumsal markalar arasında liderliğini devam ettirmiştir. Şirket’in 100 bin adedi aşan toplam satış hacmiyle Türkiye’de bulunan birçok distribütör markadan daha fazla araç satışı yapmaktadır.

Kısa süreli araç kiralamada, Avis’te %26, Budget’ta %43 ciro artışı gerçekleştiren Otokoç Otomotiv, operasyonel kiralamada 31 bin adet ile araç parkını %13 artırma başarısını göstermiştir.

Otokoç Otomotiv yenilenen vizyonuyla geleceğe hazırdır.
Geleceği şekillendirmek amacıyla vizyon değişikliği yapan Şirket’in yeni vizyonu “Ulaşım çözümleri sunan, yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak” şeklinde belirlenmiştir. Ayrıca yenilikçilik, teknoloji ve süreçlerde verimlilik sağlamak üzerine inşa edilen “Dijital Dönüşüm” ve “İnovasyon Yönetimi” projeleri de genişletilmiş ve geliştirilmiştir.

Yurt dışı yatırımlar hızla artmaktadır.
Otokoç Otomotiv araç kiralama operasyonunda faaliyet gösterdiği yurt dışı ülke sayısını, 2017 yılında Ukrayna’nın eklenmesiyle yediye çıkarmıştır. Şirket ayrıca, Avis Budget Group (ABG) ile birlikte, Yunanistan’da Avis, Budget ve Payless markalarının lisansiyesi olan Olympic Commercial Touristic Enterprises şirketini satın almak için anlaşma imzalamıştır.

Geleceğe yönelik beklentiler
Otokoç Otomotiv, küresel şirket olma hedefi çerçevesinde, yeni yatırımlar ve farklı coğrafyalarla hizmet ağını genişletmeyi planlamaktadır. Otomotiv perakendeciliğinde pazar payını artırmaya odaklanan Şirket, ikinci el operasyonunu dijital platformlardan B2B ve B2C satışları ile yeniden yapılandırma çalışmaları yürütmektedir. Kısa süreli kiralamada sektörün üzerinde büyüme ile Avis’te liderliğin, Budget markasıyla ise 2’nciliğin pekiştirilmesi hedeflenmektedir.

Başlıca ödül ve başarılar
• ABG EMEA Bölgesi Müşteri Memnuniyeti araştırmasında Avis ve Budget Türkiye’ye 1’incilik ödülü
• Ford Başkanlık ve Satışta Mükemmellik Ödülleri ile Volvo Perakende Satış Ödülleri’nde Otokoç’un birçok şubesine ödül

 

otokocotomotiv.com.tr