Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linkstofas

Tofaş

Türkiye’nin hem binek hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş’ın temelleri 1968 yılında atılmıştır. Koç Holding ve FCA şirketinin eşit hissedar olduğu Şirket; yıllık 450 bin araçlık üretim kapasitesi, 9.000’i aşkın çalışanı, geniş bayi ağı, yüksek ar‑ge ve ürün geliştirme yetkinliğiyle Türkiye’nin sanayi devleri arasında yer almaktadır.

Tofaş, yurt içi otomotiv pazarında 2’nci sıraya yükselmiştir.
Tofaş, 2017 yılında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında temsil ettiği markalarla %12,8 pazar payı elde etmiştir. İç pazarda Tofaş otomobil satışlarında %8,9 pazar payı ile 3’üncü sırada, hafif ticari araç pazarında ise %25,1’lik pazar payı ile 2’nci sırada yer almıştır. Fiat markasının otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları sıralamasındaki yeri, %12,6 pazar payı ve 120 bin satış adediyle 2’nciliğe yükselmiştir.

2017 yılında 271 bin adetlik ihracat ile Türkiye toplam otomotiv ihracatının %20’sini gerçekleştirmiştir.

Ayrıca Şirket, elinde bulundurduğu Türkiye otomotiv endüstrisi üretim rekorunu, 2017 yılında 384 bini aşan üretim adedi ile daha da yukarı taşımıştır.

Egea Sedan, Türkiye’nin en çok tercih edilen aracı olmuştur.
2015 yıl sonunda üretimine başlanan Egea ailesinin Sedan üyesi, ulaştığı 43 bin adetlik satış performansıyla önceki yıl da olduğu gibi 2017 yılında da Türkiye’nin en çok tercih edilen aracı olmuştur.

Fiat Egea ailesi, ihraç pazarlarında Fiat Tipo ve Dodge Neon model isimleriyle satışlarına devam etmiştir. 2016 yılında Meksika pazarına ihracatı gerçekleştirilen ilk binek otomobili olan Dodge Neon modelinin bu ülkeye 2017 yılı satış adedi 4 binin üzerindedir. Fiat Tipo modeli ise İtalya pazarında en çok satan 3’üncü otomobil olmuştur.

Geleceğe yönelik beklentiler
Fiat Egea ailesinin tam yıl üretildiği ilk yıl olan 2017’de elde edilen başarılı performansın 2018 yılında daha yükseğe çıkarılması ve geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen yatırımların olumlu etkilerinin devam ettiği bir yıl olması beklenmektedir.

Yurt içi pazarın tüm segmentlerinde iddiasını geniş bir ürün portföyü ile ortaya koyan Tofaş’ın ihracat pazarlarında gösterdiği çeşitliliği, 2018 yılında da artırarak sürdüreceği öngörülmektedir. Şirket, gerek üretim hacmi gerekse ihracat performansı açısından Türkiye otomotiv endüstrisi içerisindeki önemli pozisyonunu koruyarak ekonomiye katkı sağlamaya devam edecektir.

Koç Fiat Kredi
Koç Fiat Kredi, Tofaş çatısı altında satışa sunulan markalara finansal çözüm hizmetleri sunmaktadır. 2017 yılında 59.344 adet araca 2,4 milyar TL tutarında kredi kullandıran ve Tofaş’ın perakende satışlarının %68’ini kredilendiren Şirket’in kredi portföyü 2,7 milyar TL’ye ulaşmıştır. Koç Fiat Kredi, büyüyen kredi portföyünü kullandığı banka kredileri ve ihraç ettiği menkul kıymetlerle fonlamaya devam etmiştir. Söz konusu kaynakların toplam büyüklüğü 2017 yıl sonunda 2,5 milyar TL olmuştur. İhraç edilen menkul kıymetler bakiyesi 443 milyon TL nominal değerdedir.

2017 yılında Şirket’in ulusal kısa vadeli kredi notu (TR) A1+ olarak teyit edilmiş; uzun vadeli ulusal kredi notu ise (TR) AA’ya yükseltilmiştir.

Geleceğe yönelik beklentiler
Koç Fiat Kredi, araç kredisi başvuru sürecinin uçtan uca tüm aşamalarını online ortama taşıyan, ayrıca tüzel müşterilerin de bu platformda tam anlamıyla başvuru yapabilmesini sağlayan sektörün ilk uygulamasını 2017 yılında devreye almıştır. Şirket, 2018 yılında da dijital teknolojilerin sunduğu imkânları kullanarak yeni ürünler ve hizmetler geliştirme projelerini sürdürmeyi hedeflemektedir.

tofas.com.tr