Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linkstofas

Tofaş

Yatırımlar
2015 yılında Fiat Egea ailesinin Sedan versiyonunun ardından, 2016 yılında ürünün Hatchback ve Station Wagon modellerinin de yatırımları sonuçlanmış; bu sayede yeni binek otomobil ürün gamı tamamlanmıştır. Fiat Egea’ya yurt içi ve yurt dışı pazarlardan gelen yüksek talep nedeniyle Şirket, üretim kapasitesini 2016 yılı sonunda inovatif çözümler ve yeni gövde hattı yatırımı ile yıllık 450 bin adede yükseltmiştir. Bu gelişmeler ışığında, 2016 yılı toplam yatırımı 390 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Otomotiv pazarı ve Tofaş performansı
Tofaş, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında temsil ettiği markalarla %11,1 pazar payı elde etmiştir. İç pazarda Fiat markası otomobil satışlarında %6,9 pazar payı ile 4’üncü sırada yer almış; hafif ticari araç pazarında ise %23,7 pazar payı ile 2’nci olmuştur. Fiat markası otomobil ve hafif ticari araç toplam satışlarında ise, %10,8 pazar payı ve 106.106 adetle 4’üncü sırada yer almıştır.

Şirket 2016 yılında ihracat hacmini %61 artırarak 279.537 adede ulaşmıştır. Böylece Türkiye otomotiv ihracatının %24,5’ini gerçekleştiren Tofaş, aynı zamanda rekor adette ihracat yapan şirket olmuştur.

Yeni modeller
2015 Kasım ayında satışa sunulan Fiat Egea Sedan’ı takiben, 2016 yılında Egea ailesinin Hatchback ve Station Wagon modellerinin üretimine sırasıyla Nisan ve Temmuz 2016’da başlanmıştır.

Fiat Egea Sedan tam yıl olarak üretildiği ilk sene olan 2016’da 34.755 adetle Türkiye’nin en çok tercih edilen aracı olmuştur. Fiat Egea Hatchback ve Station- Wagon modellerinin yurt içi pazarda satışı sırasıyla Nisan ve Eylül aylarında gerçekleşmiştir. Fiat Egea ailesi ihraç pazarlarında Fiat Tipo ve Dodge Neon model isimleri ile satılmaktadır. Dodge Neon modeli 2016 yılında Meksika pazarına gerçekleştirilen ilk binek otomobil ihracatı olmuştur.

Ödüller ve başarılar
• Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde üst üste ikinci kez Otomotiv sektöründe “En Başarılı Ar-Ge Merkezi”
• EU R&D Scoreboard 2016 değerlendirmesinde en yüksek dereceye ulaşan Türk şirketi
• Fiat Egea Türkiye’nin en çok satan modeli
• ABD’ye ihraç edilen Fiat Doblo’nun Ram markalı versiyonu ProMaster City’e, ABD’de Green Car Journal tarafından ikinci kez üst üste “Yılın Yeşil Ticari Aracı” ödülü
• Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BUSİAD) düzenlendiği Doğan Ersöz Ödülü ve Başarı Ödülleri’nde “Özel Başarı Ödülü”
• Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından firmaların 2015 yılı verilerine dayandırılarak hazırlanan “Bursa İlk 250 Büyük Firma Araştırması”nda 1’incilik
• Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından verilen “2016 Sürdürülebilir İş Ödülleri” kapsamında atık yönetimi kategorisinde ödüllendirme
• CDP İklim Değişikliği Programı’nın 2016 Türkiye raporu kapsamındaki 50 şirket arasında tek otomotiv üreticisi olarak yer alan Tofaş, “CDP Türkiye İklim Liderleri” ödülünü alan 7 firmadan biri
• Temiz enerji ve teknoloji alanında faaliyet gösteren en büyük 200 şirketi listeleyen “Temiz200” listesinde yer alan tek yerli şirket
• İş sağlığı ve güvenliği alanındaki uygulamaların ödüllendirildiği ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası tarafından düzenlenen Altın Eldiven’de, 500’den fazla çalışanın istihdam edildiği işyeri kategorisinde 1’incilik
• “Güneş Enerjisinin Üretim Süreçlerinde Doğrudan Kullanımı” projesi ile AB Çevre Ödülleri Türkiye Programı kapsamında süreç kategorisinde finalistlik
• Kurumsal yönetim derecelendirme notunda 9,06’dan 9,14’e yükselme

2017 yılı beklenti, hedef ve stratejiler
2017 yılı gerek Fiat Egea ailesinin tüm ürün gamı olarak tam yıl üretildiği ilk yıl olması, gerekse yıllık 450 bin adede yükseltilmiş fabrika kapasitesinin ilk kez kullanıyor olması açısından, geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen yatırımların sonuçlarının net bir şekilde görüleceği bir yıl olarak beklenmektedir.

Tofaş, yurt içi hafif araç pazarının tüm segmentlerinde iddiasını daha geniş bir ürün portföyü ile ortaya koyarken, ihracat performansının geçtiğimiz yıllara kıyasla önemli ölçüde artmasını beklemektedir. İhracat pazarlarında önceki yıllarda görülen çeşitliliğin, 2017 yılında da artarak devam etmesi beklenmektedir.

Şirket, gerek üretim hacmi gerekse ihracat performansı açısından Türkiye Otomotiv Endüstrisi içerisinde en önemli oyuncu olma iddiasını ortaya koyarak, ekonomiye büyük katkı sağlamaya devam edecektir.

KOÇ FIAT KREDİ
Tofaş çatısı altında satışa sunulan markalara finansal çözüm hizmetleri sağlayan Koç Fiat Kredi, 2016 yılında 64.333 adet araca, 2,1 milyar TL tutarında kredi kullandırmış ve Tofaş’ın perakende satışlarının %70’ini kredilendirmiştir. Kredi portföyü 2,4 milyar TL’ye ulaşmıştır.

Koç Fiat Kredi, 2016 yılında kullandırılan kredilerin finansmanında; toplam 239 milyon TL nominal değerde menkul kıymet ihracı gerçekleştirmiştir. Yılsonu itibarıyla ihraç edilen menkul kıymet bakiyesi 356,5 milyon TL nominal değerdedir.

tofas.com.tr