Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linksturk-traktor

TürkTraktör

Kesintisiz liderlik
Türkiye traktör pazarının aralıksız 10 yıldır lideri olan TürkTraktör için 2016, Türk tarım sektörünün gelişimi adına aralıksız şekilde üretip çalışırken; ülke ekonomisinin büyümesine de katkı sağladığı bir yıl olmuştur.

TürkTraktör, 2016 yılında Türkiye’nin toplam traktör üretimin %70’ini karşılarken; 130’dan fazla ülkeye yaptığı satışlarla da traktör ihracatının %90’ını gerçekleştirmiştir. 2016 yılsonu itibarıyla toplam üretim 46.031 adet; yurt içi satış 33.605 adet, ihracat ise 12.625 adet traktöre ulaşmıştır.

2016 yılında 400 bininci motor ile 800 bininci traktör banttan indirilerek başarılara yeni kilometre taşları eklenmiştir.

Case ve New Holland marka iş makinelerinin Türkiye distribütörlüğü operasyonu kapsamında; Mart 2016’da Gebze’de TürkTraktör İstanbul İş Makineleri Tesisi hizmete açılarak, İzmir ve Ankara’daki tesislere bir yenisi daha eklenmiştir.

Yeni ürünler
Türk mühendisler tarafından Türk çiftçilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan New Holland TT4 Serisi Türkiye’de, TürkTraktör fabrikalarında üretilmeye başlanmıştır.

EIMA fuarında “En İyi Bağ- Bahçe Traktörü” kategorisinde ödül alan T4 F/N/V serisi traktörler yenilenerek Türkiye’de satışa sunulmuştur.

Büyük tarım işletmelerinin tercihi olan T7 HD serisi Türkiye’de satışa sunulmuştur.

Çiftçilerin çok kısa bir zamanda ilgisini çeken Case IH Farmall C serisi ve en ağır işler için tasarlanan yeni Optum CVX serisi, modern tasarımı, güçlü motor seçenekleri ve performansı kanıtlanmış transmisyonu ile Türk çiftçisinin hizmetine sunulmuştur.

Bunun yanı sıra pazardaki talep doğrultusunda Maxxum serisine standart versiyonlar eklenerek, daha güçlü ve çevreci Tier 4B motoru ile Puma T4B Türkiye’de satışa sunulmuştur.

Bu senenin farklı ve dikkat çeken ürünlerinden bir diğeri; Ar-Ge Merkezi’nde dizayn edilip, üretilen New Holland ve Case IH ön yükleyicileri, traktörleri tam donanımlı bir iş makinasına dönüştürüp tüm tarımsal ihtiyaçlara cevap verir hale getirmiştir.

ERP Dönüşüm Projesi
Yenilikçi teknolojileri ve yatırımları ile rekabet üstünlüğü yaratan TürkTraktör, 2016 yılında Dijital Dönüşüm açısından önemli bir başarıya imza atmıştır. 2014 yılında Erenler fabrikasının devreye alınmasıyla çoklu üretim altyapısına geçilmesi sonucunda, pazarın ve artan rekabet ortamının getirdiği hızlı aksiyon alma gerekliliği çerçevesinde mevcut sistem altyapıları gözden geçirilerek, 2014 yılında başlatılan ERP Dönüşüm Projesi 2016 yılında başarıyla devreye alınmıştır. ERP Dönüşüm Projesi ile Şirket içinde kullanılan tüm iş uygulamaları ve farklı mimariler tek kurumsal yapı altında birleştirilmiş ve müşteriden tedarikçiye kadar uzanan ortak bir iş ağı kurulmuştur. Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı ERP projelerinden biri olan söz konusu proje, aynı zamanda “Yılın SAP Dijital Dönüşüm Ödülü”ne layık görülmüştür.

Ödüller ve başarılar
Ankara Fabrikası, 2016 yılında Dünya Klasında Üretim (World Class Manufacturing - WCM) metodolojisi ile yürüttüğü üretim sistemindeki ana süreç denetimleri sonucunda “Bronz Fabrika” seviyesine ulaşmıştır.

2012 yılından bu yana Makine Aksamları kategorisinde kesintisiz ihracat şampiyonu olan TürkTraktör, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) tarafından her yıl açıklanan en başarılı 1.000 ihracatçı listesinde, 27’nci sırada yer almıştır.

Brand Finance tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’nin en değerli 32’nci markası olan TürkTraktör, Türkiye’nin en başarılı sanayi şirketlerinin değerlendirildiği İSO 500 araştırmasında 24’üncü; Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin belirlendiği Fortune 500 araştırmasında ise 45’inci ve ayrıca Capital 500’de 3 basamak yükselerek 53’üncü olmuştur.

TürkTraktör, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) tarafından düzenlenen Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri Töreni’nde, İhracat Başarı Ödülü (Altın Madalya) ve Teknoloji Başarı Ödülü’ne; Ankara Sanayi Odası tarafından İthalat, Kurumlar Vergisi, Ar-Ge/Patent ve Onur ödülü olmak üzere 4 kategoride ödüle layık görülmüştür.

Ar-Ge Merkezi, Ufuk 2020 (H2020) programında “H2020-ICT-03-2016 Smart System Integration” başlığı için yaptığı proje başvurusuna TÜBİTAK tarafından “Koordinatörlüğü Destekleme-Proje Yazdırma Desteği” alınmıştır.

TürkTraktör, Stevie® Awards 2016’da, “Yetenek Yönetimi Modeli” kapsamında “Yol Haritam ve Parlayan Yıldızlar” projeleriyle “Gümüş Ödül” kazanmıştır.

2015 yılı Faaliyet Raporu; “Creativity International Awards” kapsamında, en iyi 2’nci tasarım seçilerek “Gümüş” ve “ARC Ödülleri”nde de “Bronz Ödül”lerinin sahibi olmuştur.

2017 yılı beklenti, hedef ve stratejiler
Türkiye’deki tarım politikaları ve traktör sektöründeki gelişmeler ışığında farklı teknolojik çözümler ile 2017 yılında da Türk çiftçisinin modern tarımdaki en büyük yardımcısı olmaya devam edilecektir. Daha teknolojik, daha yüksek beygir gücüne sahip, elektronik ve hidrolik sistemleri daha gelişkin, verimliliği artırılmış, kullanıcı dostu ve ergonomik traktörlerin geliştirilmesi ve maliyet odaklı çalışmalara hız verilmesi hedeflenmektedir. Satış ve satış sonrası destekler ile çiftçilerin her an yanında olma anlayışını devam ettirerek sektörün öncüsü olarak farklı çalışmalara imza atılacaktır.

turktraktor.com.tr