Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Skip Navigation Linksyonetim-kurulu-baskani-mesaji-23-04-2020

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,
Ülkemizin kaderini değiştiren büyük lider Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları, bundan tam 100 sene önce “Özgürlüğün de, eşitliğin de, adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir” düsturuyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurdular. Bu çok önemli günü hak ettiği şekilde, çok büyük bir coşkuyla kutlamak isterdik. Ne yazık ki mümkün olmadı! En kalbi duygularımla sizlerin ve ailelerinizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Karşı karşıya olduğumuz bu olağanüstü günlerde, o çok daha zorlu dönemleri ve bilhassa da milli mücâdele ruhunu daha iyi anlayıp, kendimize dersler çıkarmalıyız kanaatindeyim!

Geçirdiğimiz bu çok çetin ve alışılmadık günleri, ailelerimiz ve tüm sevdiklerimizle birlikte, sağlıkla ve yüksek bir moralle en kısa zamanda geride bırakmamızı diliyorum.

Dünyamız yüzyıllardır tarihin akışını değiştiren pek çok olayla sınanmamıza şahitlik etti. İnsanlık tarihini tek kelime ile anlatmak icap etseydi “mücâdele” ifâdesi herhâlde en uygunu olurdu. Büyük bir hızla tüm ülkeleri adeta esir alan koronavirüs salgını da maalesef unutulmayacak olaylardan biri olacak. Salgının muhtemel ekonomik, siyasi ve sosyal sonuçlarını değerlendirerek, bunun insanlık için yeni bir milat olabileceğini belirten pek çok düşünür var.

Her hâlükârda, bu sıkıntıyı aşabilmek için geçmişte olduğu gibi bugün de en büyük güvencemiz bilimin rehberliğidir. Son dönemlerde tüm dünyada aklın ve bilimin tersi istikamette atılan adımların ve küresel iş birliğinde yaşanan erozyonun, ortak tehditler karşısında insanlığı nasıl zor durumlara düşürdüğünü acı bir şekilde tecrübe ediyoruz. Büyük Atatürk’ün şu sözünün doğruluğunu ve önemini bir kez daha idrâk ediyoruz. “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin!”. Yaşanan bu musîbetin en azından böylesi bir farkındalığın oluşmasına ve daha iyi bir geleceğe vesile olmasını ümîd ediyorum.

Yüz yıla yaklaşan geçmişinde her adımını “Ülkem varsa ben de varım” düsturunu gözeterek atmış bir Topluluk olarak, kurumsal kültürümüzün ve değerlerimizin bu salgınla mücadelede bizi güçlü kılan en önemli çıpalarımız olduğunu gururla gördük. Sizler fedakârlıkla ve üstün görev bilinciyle bu zor günlerde Memleketimize en iyi şekilde hizmet etmek arzusuyla kenetlendiniz.

Salgının ortaya çıktığı ilk günden itibaren gerek Koç Holding’de oluşturduğumuz kriz masasında aldığımız kararlar, gerekse şirketlerimizin “biz ne yapabiliriz” yaklaşımıyla attığı adımlar, Ülkemizin salgınla mücadelesinde Topluluğumuzu adeta bir sembol haline getirdi. Birkaç örnek vermek gerekirse; Divan İstanbul, Divan City ve Divan G Plus otellerimizi sağlık çalışanlarının hizmetine sunma kararını alırken sizler en büyük destekçimiz oldunuz. Ford Otosan ve Tofaş tıbbi destek ekipmanlarının üretimine başlarken en çok sizlerin yaratıcılığınıza ve hızlı hareket kabiliyetinize güvendiler. Arçelik mühendislerinin salgınla mücadelenin en kritik ihtiyaçlarından biri olan solunum cihazı üretimindeki yetkinliği sadece Topluluğumuzun değil tüm Türkiye’nin gururu oldu. Ülkenin dört bir yanındaki 200’ü aşkın hastaneye sağladığımız Arçelik ürünleri ve Otokoç’un hizmetlerine sunduğu araçlar ile zor şartlar altında çalışan sağlık çalışanlarının bir nebze olsun rahat etmesine vesile olduk. Aygaz; Divan, Pürsü, Tat Gıda ürünlerini sağlık çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine sizlerin gayretiyle ulaştırdı. Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında ulusal bir sorumluluk taşıyan Tüpraş başta olmak üzere pek çok fabrikamızda üretimi ve şirketlerimizde faaliyetlerimizi sizlerin özverili çalışmalarıyla sürdürüyoruz.

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları’ndaki hekimlerimiz, hemşirelerimiz, işletmelerimizdeki işyeri hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımıza minnettarız.

Tüm şirketlerimizin elini yüreğine koyarak yaptıklarını bir mektuba sığdırmak imkânsız. Bu süreçte hep birlikte çok anlamlı ve çok güzel işler hayata geçirdik. Ben de sizler gibi bu yapılanlardan gurur duyuyorum. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu sıkıntılı günleri de elbette atlatacağız. #iyileşeceğiz mesajıyla Ülkemize seslendiğimiz filmde de vurgulandığı üzere, bugünlerin sonrasında ümîd ederim ki daha iyi insanlar, daha iyi kurumlar olacağız.

Büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözünü hatırlatmak isterim: “Başarılarda gururu yenmek, felâketlerde ümitsizliğe direnmek lâzımdır.” Umudumuzu yitirmeyelim!

Bir kez daha ifâde etmek isterim ki, Koç Ailesi olarak bu süreçte her zaman yanınızdayız.

Sevgi ve saygılarımla,
Ömer M. Koç ​​


Dear Colleagues,

It was precisely one hundred years ago to the day that the great leader Mustafa Kemal Atatürk and his comrades, who together shaped a new destiny for our country, established the Grand National Assembly of Turkey, based on their belief in the principle that national sovereignty formed the foundation for freedom, for equality, and for justice. It was our wish to be able to celebrate this most significant day in the way that it deserves to be celebrated, with scenes of great jubilation. Sadly, this has not been possible. Allow me to extend you, then, my heartfelt and best wishes on the occasion of the 23rd of April, our festival of National Sovereignty and Children's Day. In the extraordinary circumstances that we find ourselves in, I feel we shall benefit from recalling those far more challenging times of the past, and the spirit of national resistance in particular, and drawing lessons for ourselves...

And I write to express that it is my sincere wish that this most challenging and unprecedented period soon comes to an end; and together with our friends, family and loved ones, we emerge from it in good health, and high spirits.

History is witness to countless ordeals that have tried humanity. If one had to sum up our past journey in a single word, ‘struggle’ would probably be the most fitting choice. The coronavirus outbreak, which with terrifying speed has virtually laid siege to every country, will sadly feature among other events that have made their mark on history. Some opinion leaders are assessing its potential economic, political and social consequences, and suggesting it may become a turning point for humanity.

In any event, just as in the past, science will once again prove to be the guiding light we can depend upon to get through this current challenge. It has been regrettable to witness in recent times how humanity’s defences against common threats have been jeopardised all over the world as a result of measures that run contrary to science and rationality, and to see an erosion in levels of global collaboration. These words of Atatürk, that great leader, ring true once again, and once more we appreciate their importance: “One day, should you be faced with deciding between my words, and the counsel of science, choose the path of science!” My hope is that at the very least, this scourge shall lead to a greater awareness in relation to such matters, and pave the way for a better future.

Throughout its history spanning almost a hundred years, our Community has taken every step based on the principle of putting our country first; and in our fight against this contagion, it was a source of pride to note how our corporate culture and values were revealed as bedrocks from which our strength flowed. And in these challenging times, with a sense of sacrifice and an outstanding commitment to your duties, you all joined together with the desire to serve our country in the best way possible.

In our country’s fight against the disease, our Community has come to be viewed as a veritable symbol, thanks both to the decisions made at our disaster management centre which was established during the very first days of the outbreak, and the way our companies stepped in, looking at what each could do to help. Just by way of a few examples: You were our strongest support when we made the decision to allocate our Divan Istanbul, Divan City, and Divan G Plus hotels for the use of health workers. When Ford Otosan and Tofaş began manufacturing medical equipment, it was first and foremost your creativity, and your ability to think and act quickly that they relied on. The skill displayed by the engineers at Arçelik in manufacturing ventilators, one of the most critical requirements in the efforts against the disease, became a source of pride not only for our Community, but the whole of Turkey. Healthcare staff working in arduous conditions were provided a degree of relief through the Arçelik products distributed to more than 200 hospitals across the country, and the vehicles placed at their disposal by Otokoç. It was thanks to your efforts that Aygaz was able to get Divan, Pürsü, and Tat Gıda products to healthcare workers, and those in need. Many of our factories and companies, with Tüpraş the most outstanding among them, have a national responsibility in terms of energy provision, and it is through your selfless efforts that production and other processes are continuing at these places.

We owe a debt of gratitude to the doctors and nurses at the Vehbi Koç Healthcare Establishments, the doctors employed at our workplaces, and all our health workers.

It is impossible to list the sincere endeavours of all our companies in the space of a single letter. In the period that unfolded, we have all joined together to contribute to achievements of great meaning and value. Just like you, I, too, feel proud of all that has been done. I would like to extend my thanks to each and every one of you.

There is no doubt that we shall emerge from this troubling period; just as we underlined in the film with which we addressed the nation: #WeWillGetBetter. And as we emphasized there, fortunate we shall be if we emerge as better human beings, and improved institutions.

Let us recall the words of Mustafa Kemal Atatürk, that great leader, when he said, “In the face of success, conquer your pride; and in the face of disasters, resist against loss of hope”. Let us not lose hope!

Let me reiterate that throughout this ordeal, the Koç Family will always be standing by you.

Best regards,
Ömer M. Koç ​ ​​

 


   
 

   
Sitemizin işlemesini sağlamak için teknik çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Koç Holding Anonim Şirketi İnternet Sitesi Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.