Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Finans

Finans

Koç Topluluğu finans sektöründe, UniCredit Group ile eşit ortaklığı olan Koç Finansal Hizmetler ve Türkiye’nin ilk tüketici finansman kuruluşu olan Koçfinans ile yer almaktadır.

1944 yılında Türkiye’nin ilk özel bankası olarak kurulan Yapı Kredi ve kendi alanlarında öncü konumda faaliyet gösteren iştirakleri Koç Finansal Hizmetler bünyesinde yer almaktadır. Yapı Kredi, sürdürülebilir, müşteri odaklı bankacılık anlayışı ve yenilikçi yaklaşımı ile Türkiye’nin en değerli 10 markasından biridir. Yapı Kredi, yurt içi ve yurt dışı bankacılık iştirakleri ile öncü bir finansal hizmet kuruluşudur. Faaliyetlerini Perakende Bankacılık (Bireysel Bankacılık, KOBİ Bankacılığı, Platinum Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri), Kurumsal ve Ticari Bankacılık, Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi altında yürütmektedir. Banka’nın operasyonları; portföy yönetimi, yatırım, faktoring ve finansal kiralamadan oluşan yurt içi iştirakleri ile, Hollanda, Rusya, Azerbaycan ve Malta’daki yurt dışı bankacılık iştirakleri tarafından desteklenmektedir. Yapı Kredi, 2013 yılının sonunda başlattığı “Büyüme Odaklı Yatırım Stratejisi”nin “Hasat Dönemi”ne 2016 yılında girmiştir. Söz konusu stratejinin ana unsuru, bir yandan dağıtım ağını verimli olarak kullanırken; diğer yandan da dijitalleşmeye güçlü bir şekilde odaklanarak sürdürülebilir bir performans sağlamaktır. Bu yaklaşım özellikle son 3 yıldır hızlanan müşteri kazanımı ve artan işlem adetleri ile kendini göstermektedir. 2016 yılı boyunca 731 bin yeni net aktif müşteri kazanan Yapı Kredi, aylık ortalama işlem adedini 2015 yılına kıyasla %17 artırmıştır.

Yapı Kredi için 2016 yılı, mobil bankacılık başta olmak üzere tüm dijital kanalların hızla geliştirilip zenginleştirilmeye devam edildiği bir yıl olmuştur. Bankacılığın dijital dönüşümüne öncülük eden Yapı Kredi, 2016 yılında mobil şubesini tamamen yenilemiş ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan “Göz Tarama” teknolojisi ile bir ilke daha imza atmıştır. Bunun yanı sıra, QR kod ile ATM’ye dokunmadan para çekme işlemi ve Çağrı Merkezi’ne direkt bağlanma gibi özellikler de Yapı Kredi’nin sektördeki öncü konumunu perçinlemiştir.

Müşterilere satış noktasında finansman alternatifleri sunmak üzere kurulan Koçfinans; başta otomotiv sektörü olmak üzere beyaz eşya, eğitim, motosiklet, konut ve ev geliştirme alanlarında kredi çözümleri sunmaktadır. Koçfinans; krediye konu olan ürün veya hizmetin satışını yapan bayiler kanalıyla, şubesiz bir yapıda finansal çözümler sunmaktadır. Koçfinans’ın 2016 yılı aktif büyüklüğü 3,8 milyar TL olarak gerçekleşmiştir

​Finans Grubu Şirket ve Marka Listesi​

​​