Faaliyet Alanları

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı

Cumhuriyet döneminde kurulmuş ilk özel vakıf olma özelliği taşıyan Vehbi Koç Vakfı (VKV), Vehbi Koç tarafından sosyal ve kültürel hizmetlerde bulunmak amacıyla İstanbul’da kuruldu.

17 Ocak 1969’da, Vakıf Resmi Senedi’nin imzalanmasıyla resmen kurulan Vehbi Koç Vakfı, yaşamın en temel gereksinimleri olan eğitim, sağlık ve kültür alanlarında yönetimini üstlendiği kurumlar, desteklediği projeler ve düzenli programlar aracılığıyla Türkiye’nin daha hızlı gelişmesine destek olmayı; tüm faaliyetlerinde en iyiye örnek olarak, sürdürülebilir ve tekrarlanabilir modellerle Türkiye’ye fayda sağlamayı amaçlıyor.

Vehbi Koç Ödülü

Vehbi Koç Ödülü, merhum Vehbi Koç’un vasiyeti ile 2002 yılından beri her yıl sırayla kültür, eğitim veya sağlık alanlarından birinde, “Türkiye’nin ve insanlığın gelişimine önemli katkıda bulunmuş” kişi veya kurumlara veriliyor. Vehbi Koç Vakfı’nın (VKV) koordinasyonunu ve finansmanını sağladığı 100.000 ABD Doları tutarındaki ödülü alacak kişi veya kurum, söz konusu alanın önde gelen bilim insanları ve uzmanlarından oluşan bir seçici kurulun önerdiği üç aday arasından, VKV İdare Heyeti tarafından seçiliyor. Seçici kurul, her yıl ödülün verileceği alana göre değişiyor ve yenileniyor. Vehbi Koç Ödülü, topluma değer katan, örnek olan hizmetleri tanıtmayı ve ödüllendirmeyi amaçlıyor. Ödül, her yıl Şubat ayında Vehbi Koç’u anma günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen törenle veriliyor.

 

Burslar

Vehbi Koç Vakfı Eğitim Bursları, Vehbi Koç Vakfı’nın (VKV) maddi gücü yetersiz fakat yetenekli gençlere eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla, 1969 yılında başlattığı ve o tarihten beri aralıksız olarak sürdürdüğü burs programı. VKV’nin eğitim burslarından yararlanan öğrencilerin sayısı bugün 50 binin üzerinde. Program kapsamında ağırlıkla meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine yıllık olarak burs veriliyor.
vkv.org.trkategori_detay.aspx?id=11&hl=tr

Bodrum Amerikan Hastanesi

Bodrum Amerikan Hastanesi, Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında hizmet veren bir özel sağlık kurumu. Yatırımlarını ilk kez İstanbul dışına taşıyan Amerikan Hastanesi’nin, 1997’de kurulan Özel Bodrum Hastanesi’ni devralması ile kuruldu. Geniş çaplı iyileştirme ve yenileme çalışmaları sonrasında 2019 yılında açılan Bodrum Amerikan Hastanesi, tüm temel branşlarda hizmet veriyor. Restorasyon çalışmaları sırasında ‘Geç Roma Dönemi’ne ait ortaya çıkan tarihi eserleri koruma altına alarak sergileyen Bodrum Amerikan Hastanesi, bir ilke imza atarak sektöre ‘Müze Hastane’ unvanını da kazandırdı. 53 yatak kapasiteli hastanenin çeşitli poliklinik hizmetleri ve ileri teknoloji tanı ve laboratuvar hizmetleri bulunuyor. Hastane, toplam 21 sağlık birimi, 24 poliklinik, 8 yoğun bakım yatağı, 3 ameliyathane, kalp damar cerrahisi, anjiyo, kemoterapi ve medikal onkoloji tedavi ünitesine sahip.
bodrumamerikanhastanesi.org

Koç Üniversitesi Sivil Toplum ve Hayırseverlik Araştırmaları Merkezi (KÜSİTHAM)

Koç Üniversitesi Sivil Toplum ve Hayırseverlik Araştırmaları Merkezi (KÜSİTHAM), Koç Üniversitesi bünyesinde kuruldu. Türkiye’de sivil toplum ve hayırseverlik üzerine açılan ilk araştırma merkezi olan kurum, Vehbi Koç Vakfı’nın 50. yıl dönümünde Prof. Dr. Ali Çarkoğlu’nun direktörlüğünde açıldı. KÜSİTHAM iktisat, işletme, siyaset bilimi, sosyoloji, hukuk ve tarih alanlarının uzmanlarını bir araya getirerek sivil toplum ve hayırseverlik alanlarında disiplinler arası bilimsel çalışmalar ve etkinlikler gerçekleştirmeyi, evrensel ölçekte bilimsel katkı sağlamayı, araştırmaları desteklemeyi, bilimsel yayınlar yapmayı ve sivil toplum yapısının ve dinamiklerinin anlaşılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.
kusitham.ku.edu.tr

AKMED

Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AKMED) 1996 yılında Vehbi Koç Vakfı bünyesinde, Antalya Kaleiçi’nde kuruldu. Türkiye’nin, Akdeniz bölgesinde faaliyet gösteren ilk ve tek özel araştırma kuruluşu olan AKMED, Antalya ve çevresinin tarihi, arkeolojik, etnografik ve kültürel değerlerinin araştırılması, belgelenmesi, korunması, onarılması ve Akdeniz kıyılarıyla ilişkilerinin yorumlanmasına yönelik bilimsel çalışmalara destek oluyor. Türkiye’nin, Akdeniz bölgesinde faaliyet gösteren ilk ve tek uluslararası özel araştırma kuruluşu olan AKMED, 2016 yılında Koç Üniversitesine bağlandı. AKMED, düzenli konferanslar, yaz okulları ve sertifika programları, bilimsel toplantılar ve sergiler düzenliyor; çeşitli kitaplar ve dergiler yayımlıyor; burs ve proje destek programları ile sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. AKMED bünyesinde bulunan Kaleiçi Müzesi Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açık.
akmed.ku.edu.tr