Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Otomotiv

Otomotiv

Koç Topluluğu 2016 yılında ülkemizdeki toplam otomotiv üretiminin %48’ini, ihracatının %47’sini, satışlarının ise %22’sini gerçekleştirmiştir.

Koç Topluluğu otomotiv pazarında liderliğini korumuştur. Ford Otosan %11,4 pay ile toplam otomotiv pazarında 3’üncü olurken, Tofaş ise %10,8 ile yılı 4’üncü sırada kapatmıştır.

Dünyada sadece Ford Otosan Yeniköy Fabrikası’nda üretilen Ford Courier, devreye alındığı günden itibaren yakaladığı güçlü performansı bu yıl da sürdürmüş ve Türkiye’de 2016 yılında en çok tercih edilen hafif ticari araç olmuştur. Ford Otosan ticari araçlarda %29,3 payla liderlik pozisyonunu pekiştirmiştir.

2016’da büyümesini sürdüren Avrupa ticari araç pazarında, Ford markası 2015 yılında yakaladığı 1’inciliği devam ettirmiştir. Ford Otosan, Avrupa’da satılan Transit Ailesi araçların %81’ini üreterek Ford’un başarısında önemli katkı sahibi olmuştur. En önemli ihracat pazarlarından olan İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı ve bunu takip eden gelişmelere rağmen, Şirket’in ihracat adetlerinde 2015 yılına göre artış yaşanmıştır. Böylece, Ford Otosan Türkiye ticari araç ihracatının %60’ından fazlasını tek başına gerçekleştirmiştir. Ford Otosan, 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da ülkemizin ihracat şampiyonu olma gururuna erişmiştir.

Tofaş, iç pazarda Fiat markasıyla hafif ticari araç pazarında %23,7 pazar payı ile 2’nci sırada yer almıştır. Fiat Egea Sedan tam yıl olarak üretildiği ilk yıl olan 2016’da 34.755 adetle Türkiye’nin en çok tercih edilen aracı olmuştur. 2016 yılı içerisinde, Fiat Egea ailesinin Hatchback ve Station Wagon modellerinin de satışına başlanarak, yeni binek otomobil ürün gamı tamamlanmıştır.

Fiat Egea’ya yurt içi ve yurt dışı pazarlardan olan yüksek talep nedeniyle Şirket, üretim kapasitesini de 2016 yılı sonunda açıkladığı inovatif çözümler ve yeni gövde hattı yatırımı ile yıllık 450 bin adede yükseltmiştir. Fiat Egea ailesi ihraç pazarlarında Fiat Tipo ve Dodge Neon model isimleri ile satılmaktadır. Dodge Neon modeli 2016 yılında Meksika pazarına gerçekleştirilen ilk binek otomobil ihracatı olmuştur. Tofaş, Türkiye otomotiv ihracatının %24’ünü gerçekleştirerek, en yüksek ihracat adedine ulaşan şirket olmuştur.

Otokoç Otomotiv, 2016 yılında yaklaşık 69 bin yeni araç satışı gerçekleştirmiş ve toplam pazardan %7 pay almıştır. İkinci el araç satışında ise 24 bin adetlik satışla kurumsal markalar arasında liderliğini devam ettirmiştir. Kısa süreli araç kiralamada, Avis’te %16, Budget’ta %29 ciro artışı gerçekleştirmiştir. Operasyonel kiralamada ise 27 bin adet ile araç parkını %17 artırma başarısını göstermiştir.

Otokar, faaliyet gösterdiği otobüs segmentlerinde liderliğini korumuş ve Türkiye’de satılan her 5 otobüsten 2’si Otokar markalı olmuştur. Otobüs ihracatını 2016 yılında %18 artıran Şirket, ihracat pazarlarına yeni ülkeleri eklemiştir. Küçük otobüs alanında Türkiye’nin ilk teknoloji transferi anlaşmasına imza atarak, Sultan otobüslerinin İran’da üretimi için teknoloji ve lisans anlaşması imzalamıştır. Otokar ayrıca, frigorifik semi-treyler alanında en çok tercih edilen marka olurken; hafif kamyon pazarında etkinliğini artırmıştır. Savunma sanayiinde de Türkiye’nin lider zırhlı kara araçları üreticisi konumunu korumuştur.

Türkiye traktör pazarının kesintisiz 10 yıldır lideri olan TürkTraktör için 2016, Türk tarım sektörünün gelişimi adına aralıksız şekilde üretip çalışırken, ülke ekonomisinin büyümesine de katkı sağladığı bir yıl olmuştur. Şirket, 2016 yılında Türkiye’nin toplam traktör üretimin %70’ini karşılarken, 130’dan fazla ülkeye yaptığı satışlarla da traktör ihracatının %90’ını gerçekleştirmiştir.

  

Otomotiv​ Grubu Şirket ve Marka Listesi