Faaliyet Alanları

Dayanıklı Tüketim

2020’de Dayanıklı Tüketim Sektörü

Dünyaya sunduğu teknoloji ve tasarımın eşsiz buluşmasıyla Türkiye’nin uluslararası arenadaki gücü. Yarının ilklerini yaratacak kadar farklıyız.

Grup Şirketleri

Dayanıklı Tüketim Sektöründeki Gelişmeler

2020 Yılında büyümesini sürdüren küresel beyaz eşya pazarı, ciro bazında %4 büyüyerek 215 milyar ABD doları ciroya ulaşmıştır.
 
Türkiye’nin ana ihracat pazarı olan Avrupa’da, beyaz eşya sektörü 2019 yılına göre adet bazında yaklaşık %8 büyüme kaydetmiştir.
 
2020 yılında Batı Avrupa pazarı, özellikle İngiltere ve Almanya pazarlarındaki artışın etkisiyle yaklaşık %6 büyümüştür. İngiltere pazarının büyümesi yaklaşık %10, Almanya pazarının %9, Fransa pazarının %1’in altında ve İspanya pazarının ise %3 olmuştur.
 
2020 yılında Doğu Avrupa pazarı Batı Avrupa’ya benzer şekilde güçlü bir performans sergileyerek yaklaşık %13 büyüme kaydetmiştir. Bölgenin en büyük pazarı olan Rusya’da satış adetleri 2019’a göre yaklaşık %20 büyürken, ikinci büyük pazar olan Polonya’da yaklaşık %13 büyüme kaydedilmiştir. Romanya pazarının büyümesi yaklaşık %8, Ukrayna pazarınınki ise %13 seviyesinde gerçekleşmiştir. Güney Afrika beyaz eşya pazarı geçtiğimiz yıla göre %3’lük bir daralma kaydetmiştir.
 
2020 yılında, Türkiye beyaz eşya pazarında iç satışlar yıllık %16 artışla 7,8 milyon adet seviyesine ulaşmıştır. İhracat adetleri geçtiğimiz yıla göre az da olsa artarak yaklaşık 22 milyon adet seviyesinde gerçekleşmiştir. Toplam üretim de 2019 yılına göre %3 artarak 29 milyon adet seviyesine yükselmiştir. Perakende panel verilerine göre, TV pazarı adetsel olarak yaklaşık %13, klima pazarı ise %12 oranında büyümüştür.