Koç'ta Hayat

Performans Yönetimi

Koç Topluluğu, hedeflerini, insan kaynağından aldığı güçle gerçekleştiriyor. Çalışma arkadaşlarımızın sürekli gelişiminin yanında, haklarının korunması ve geliştirilmesi de temel önceliklerimizden. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin de tarafı olan Koç Topluluğu'nda, çalışanlar ve sendikalarla sürekli, sağlam ve yapıcı sosyal diyaloğun korunması ve yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Performans sistemimizde sadece performansı ölçmeyi değil, diyaloğu ve gelişimi sürekli kılmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda OKR metodolojisini uyguluyoruz. Bu yeni metodolojiyle maksimum hedef sayımızı 5’le sınırlandırıyoruz. Hedef yayılımını genel müdür seviyesinden başlatıyor ve tam tersi yönde; yani departmanlardan yönetim seviyesine doğru devam ettirirken hedefleri de yıl boyunca koşulların değişmesiyle birlikte revize edebilme imkanı sunuyoruz. Yıllık hedeflerin bir tanesinin takım hedefi olarak belirlenmesi sayesinde kolektif ve çevik çalışma ortamı yaratıyoruz. Şeffaf bir performans sistemi yaratmak adına hedefleri açık hale getiriyor; herkesin birbirinin hedefini gerçek zamanlı olarak görebilmesini sağlıyoruz.


Performans sistemimizin en önemli özelliği sürekli diyalogdan besleniyor olması. Diyaloğun sürekliliğini sağlamak için iki temel mekanizma kullanıyoruz. “Anlık Geri Bildirim” sayesinde fonksiyonundan, pozisyonundan, deneyiminden bağımsız olarak herkes birbiriyle fikir alışverişinde bulunabiliyor. Diyaloğun sürekliliğini sağlayan bir diğer fonksiyon olan ve sene içine yayılan “Check-in Görüşmeleri” ile hedefler, kişisel gelişim ve kariyer gibi temel konuların ele alındığı değerlendirme seansları gerçekleştiriyoruz. Performans sistemimizin değerlendirme skalasına eklediğimiz davranış kriteriyle artık ne yapıldığı kadar nasıl yapıldığını da değerlendiriyoruz. Hedeflenen iş sonuçlarına ulaşılamamış olsa bile süreç boyunca sergilenen tutum, özveri ve çabayı da değerlendirmede önemli bir kriter olarak konumluyoruz. Performans sistemimizde teknolojiyi en etkin şekilde kullanıyoruz. Kullanıcı dostu, şeffaf, çevik, esnek, iş birliğini destekleyen ve farklı dijital platformlardan erişime imkân veren özel bir yazılımla, çalışma arkadaşlarımıza verimli kullanabilecekleri modern bir dijital platform sağlıyoruz.

Bizi Takip Edin

Koç Topluluğu İnsan Kaynakları resmi sayfası @icindekocvar hesabımızı takip etmek için tıklayın.