02.12.2013

Arçelik’e Ödül

4 dk

Arçelik’e Ödül

​Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından, inovasyonun önemine dikkat çekmek amacıyla, bu sene ikincisi düzenlenen "Türkiye İnovasyon Haftası"nda, "İnovasyon Liderliği" ödülüne Arçelik A.Ş. layık görüldü. Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.
"İnovasyon Liderliği" ödülünü almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ali Y. Koç; Türkiye'nin patent şampiyonu Arçelik A.Ş.'nin, inovasyonu sadece ürünlerle sınırlandırmadığını, tüm süreçlerde inovatif yaklaşımları hayata geçirdiğini belirterek, "Geçtiğimiz yıl İnovasyon Haftası'nda Arçelik A.Ş. "Türkiye'nin En İnovatif Şirketi" ödülüne layık görüldü. Bu yıl da inovasyon alanındaki istikrarlı çalışmalarımızı "İnovasyon Liderliği" ödülü ile taçlandırıyoruz. Bu değerli ödül, Türkiye'nin en çok Ar-Ge harcaması yapan Topluluğumuz ve Arçelik Şirketimizin hayata geçirdiği başarılı inovasyon çalışmalarının gördüğü takdirin somut bir göstergesidir" dedi.

Ali Y. Koç: "Güçlü bir Türkiye, güçlü bir ekonomi için inovasyon gücü çok önemli"

İnovasyon Haftası boyunca gerçekleşen etkinliklerin Türkiye açısından son derece verimli olduğunu ve özellikle inovasyon bilincinin yaygınlaşmasına önemli katkılar sağladığını belirten Ali Y. Koç, "Güçlü bir Türkiye ve güçlü bir ekonomi için inovasyonun önemini, ekonominin tüm aktörlerinin kavraması çok önemli. Bugün dünyada büyük sıçrama yapan kuruluşlar istisnasız olarak başarılarını inovasyon güçlerine, araştırma ve geliştirmeye yaptıkları yatırıma borçlular. Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacak 2023 hedeflerine bizi götürecek koşu da, inovasyon koşusudur. Bu açıdan bana göre inovasyon milli bir meseledir. Nitelikli, katma değerli ve büyük fotoğrafta yer almayı sağlayacak üretim ve hizmet ancak inovasyona yapılacak yatırımla mümkün olacaktır. Türkiye'nin bu koşuda fark yaratması, başarılı olması için her türlü imkanı var. Genç ve bilgiye açık pırıl pırıl zihinler, istikrarlı bir ekonomik yapıda küresel hedefleri olan özel sektör, inovasyonu gündemine almış bir kamu... Dolayısıyla Türkiye bu milli meseleye el birliğiyle sarılırsa, arzu ettiği sıçramayı yapacak ve 2023 hedeflerine rahatlıkla ulaşacaktır" dedi.
Ali Y. Koç sözlerini şöyle sürdürdü: "İnovasyon koşusunda Arçelik'in geldiği nokta hem Topluluğumuz hem de ülkemiz adına gurur vericidir. Koç Topluluğu olarak inovasyon ile ilgili farkındalığımızı her yeni günde daha da artırarak Topluluğumuzun sürdürülebilir başarısında, inovasyondan daima kaldıraç olarak yararlanacağız."

Arçelik A.Ş. hakkında

Arçelik A.Ş., dünya çapında 25.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika'da olmak üzere 14 üretim tesisi, 25 ülkedeki satış ve pazarlama ofisleri ve kendisine ait 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 100'den fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.
Arçelik A.Ş., Türkiye'den Dünya Fikri Haklar Örgütü'ne (WIPO) yapılan uluslararası patent başvurularının üçte birini gerçekleştiriyor.  Şirket, son 5 senedir Dünya Fikri Haklar Örgütü'nün (WIPO) Uluslararası Patent başvurusu listesinde ilk 200'de yer alan tek Türk şirketi ve Avrupa Patent Enstitüsü (EPO) 2011 ve 2012 Yıllık Raporlarına göre, Avrupa Patent Enstitüsü tarafından tescil edilen Türk başvurularının yarısının sahibidir.​