20.11.2014

Ford Trucks Erzurum’da!

6 dk

Ford Trucks Erzurum’da!

Ford Otosan'ın 4S konseptli Erzurum Ford Trucks Cindilli tesisi hizmete girdi. 


Ford Trucks çekici ve kamyon müşterilerine satış, servis, yedek parça ve ikinci el olmak üzere tüm hizmetleri aynı çatı altında vermek için 4S konseptiyle hizmete açılan Ford Trucks bayi yatırımları, Trakya ve Anadolu'nun çeşitli illerinin ardından Erzurum'da açılan Cindilli bayi ile devam ediyor. Cindilli Ford Trucks 4S açılışına, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Recep Akdağ, AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, OYDER Başkanı Z. Alp Gülan, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve Koç Holding ile Ford Otosan üst düzey yöneticileri katıldı.
 2013 yılında ve 2014'ün ilk 7 ayında ticari araçta ve toplam pazarda Erzurum lideri olan Ford Otosan Cindilli bayisi, ticari başarılarının yanısıra sosyal sorumluluk faaliyetleri ile de bölgenin önemli kuruluşlarından biri olarak hizmet veriyor.
Ford Trucks yeni bayi yapılanması dahilinde şimdiye kadar Bursa, Eskişehir, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Konya, Kayseri, Mersin, Malatya, Gaziantep, İstanbul, Silivri, Kocaeli ve Muğla'da yeni Ford Trucks tesisleri açılışları törenle gerçekleştirildi.
Ali Y. Koç: Erzurum, 'Türkiye'nin Ticari Gücü' Ford Otosan'ın güçlü kalelerinden biri olmayı sürdürüyor
Konuşmasına Cindilli ailesine, 21 yıldır sürdürdükleri çalışmaları ve yeni yatırımları için teşekkür ederek başlayan Ali Y. Koç, "Doğu Anadolu'nun en büyük, Türkiye'nin 14'üncü kenti olan Erzurum'da otomotiv sektöründeki faaliyetlerimizi Cindilli bayimiz ile başarılı bir şekilde devam ettiriyoruz. Ticaretin bölgedeki merkezi konumundaki Erzurum, 'Türkiye'nin Ticari Gücü' Ford Otosan'ın güçlü kalelerinden biri olmayı sürdürüyor." dedi. Cindilli bayimiz, ticari işlerinde olduğu kadar sosyal sorumluluk alanında da birçok münferit desteklerinin yanısıra, Topluluğumuzun "Ülkem İçin" projesi kapsamındaki çalışmalarını da destekleyerek bölgede sosyal duyarlılığımızın temsilcisi oluyor."
"Ford Trucks yurtdışında da 'Türk Malı' damgasıyla bizleri gururlandırıyor"
Ali Y. Koç sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Eskişehir, İnönü çekici, kamyon, motor ve aktarma organları fabrikamızda, 55 yıllık tecrübemiz ve yüzde 100 yerli mühendislik ve işçilik gücümüzle ürettiğimiz çekici ve kamyonlarımız yüzde 70'in üzerinde yerlilik oranı ile Türkiye ekonomisine yüksek katma değer sağlamaktadır. Yine İnönü fabrikamızda üretilen, ağır ticari araçlarımızda kullandığımız Ecotorq motorlar, yüzde 100 yerli mühendislik ve üretim gücünün bir ürünüdür. Yani Türkiye'nin motorudur. Mühendislerimiz tarafından geliştirilen ve yine yurdumuzun işçilerinin alın teriyle üretilen yerli çekici ve kamyonlarımız yurtiçinde büyük rağbet görürken, yurtdışında da "Türk Malı" damgasıyla bizleri gururlandırıyor."
Ford Trucks'tan teknoloji ihracatı
Türkiye'nin otomotiv üretiminin ve ihracatının yarısına yakınının Koç Topluluğu şirketleri tarafından gerçekleştirildiğini belirten Ali Y. Koç, "Ford Trucks olarak Türkiye'den dünyaya teknoloji ihracatına da başladık. Dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin'de, 2013 Nisan ayında ağır ticari araç motorlarının üretimi için JMC firması ile motor teknolojisi lisans anlaşması imzaladık. Arkasından Temmuz 2014'te yine JMC'ye bu kez komple kamyon üretimi için lisans verdik. Böylece Ford Trucks lisansı ile ağır ticari araçlarımız Çin pazarında da satılmaya başlanacak." dedi.
Ford Trucks bayilerinden 125 Milyon TL'lik yatırım 
Ford Trucks 4S bayileri için 125 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını dile getiren Ali Y. Koç; "Ne mutlu ki, biz şirketimize yeni yatırımlar yaparken, bayilerimiz de bizimle birlikte yatırım yapıyor ve bu sayede kamyon bayi ağımız da giderek güçleniyor. Bugün bayilerimiz ağır ticari araç stratejimiz doğrultusunda başlattığımız Ford Trucks yapılanması için 125 milyon TL yatırım yaparak, eskiden ayrı çatılar altında yürütülen satış, servis, yedek parça ve ikinci el hizmetlerini 4S konseptiyle tek çatı altına topluyor. Bugün gerçekleştirdiğimiz açılışımızla birlikte, Ford Trucks hizmeti veren tesis sayımız 22'ye ulaştı. 2014 yılı sonuna kadar bu sayı 25'e ulaşacak.
"Türkiye'nin uzun vadeli hedef ve hayallerine ulaşmasında Topluluğumuzun görevleri var"
Koç Topluluğu olarak, Türkiye'ye duydukları inanç ile rekabet gücünü artıracak, ülkeye katkı sağlayacak, fark yaratacak yatırımlarını, planlı ve uzun vadeli bir bakış açısı ile sürdürdüklerini belirten Ali Y. Koç, "Her zaman kısa vadeli dalgalanmalar yerine, uzun dönemli hedeflere odaklanmaya özen gösterdik. Türkiye ekonomisinin gelişmesi, refahı, bölgesinin lideri olması ve global ekonominin önemli bir oyuncusu olması Koç Topluluğu olarak tüm çalışmalarımızda bizi motive eden en önemli unsurlar. Bu doğrultuda, ülkemizin potansiyeline kavuşmasında ve Türkiye'mizin uzun vadeli hedef ve hayallerinde bizim de bir görevimiz olması Topluluğumuz için en önemli motivasyon kaynağıdır." diyerek sözlerini tamamladı.