05.12.2014

Rahmi M. Koç’a Ödül!

5 dk

Rahmi M. Koç’a Ödül!

​Uluslararası ilişkiler organizasyonu FIRST'ün "Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı'' kategorisinde ödülün sahibi bu sene Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç'un oldu.
Uluslararası arenada, iş dünyasının en prestijli ödülleri arasında gösterilen FIRST (Forum For Decision Makers) – Yaşam Boyu Sorumlu iş İnsanı Ödülleri'nin 15'incisi Londra'da düzenlenen tören ile sahiplerini buldu. Bu yıl, "Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı" kategorisinde ödülün sahibi Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç oldu. 1984 yılında kurulan ve kamu ile özel sektörde dünyanın önde gelen liderleri arasındaki iletişimi zenginleştirirken, stratejik diyalogu geliştirmeyi amaçlayan bir uluslararası ilişkiler kuruluşu olan FIRST, İngiliz Kraliyeti'nin en yüksek onur dereceleri arasında gösterilen Queen's Award'a da sahip. FIRST Sorumlu İş İnsanı Ödülleri ise, 2000 yılından bu yana ekonomik başarılarını sosyal sorumluluk alanında da sürdüren liderleri onurlandırmak için veriliyor.
Londra'daki Dışişleri Bakanlığı'nda 300'ü aşkın davetlinin katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde konuşan İngiliz Avam Kamarası Lideri ve Eski Dışişleri Bakanı William Hauge, "FIRST'e hem bu ödül töreni için hem de bu ödülün dış politika üzerinde yarattığı olumlu etki için çok minnettarım" dedi. FIRST'ün Jüri Başkanı Lord Woolf ise açılış konuşmasında, bu yıl farklı kategorilerde 4 olağanüstü liderin Sorumlu İş İnsanı ödülüne layık görüldüğünü belirtti. Seçim sürecinde sosyal sorumluluğu ticari başarılarının bir parçası olarak gören ve iş hayatlarını bu doğrultuda sürdüren liderler aradıklarına dikkat çeken Lord Woolf, "4 olağanüstü lider çok dikkatli ve zor bir sürecin sonunda özel bir jüri tarafından seçilerek bu ödülü almaya hak kazandı" dedi.
Lord Woolf, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç'un Türkiye ekonomisine sağladığı önemli katkıların yanı sıra sağlık, eğitim ve kültür – sanat alanında Türkiye genelindeki yatırımları ile "Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülü'ne layık görüldüğünü açıkladı.
Rahmi M. Koç: "Sevgili Ülkem ve olağanüstü insanları adına gurur duyuyorum."
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, "Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülü"nü aldıktan sonra yaptığı konuşmada Koç Topluluğu'nun kuruluşundan bu yana bu ödülün işaret ettiği noktalara odaklanan bir yaklaşıma sahip olduğunu belirtirken, şöyle devam etti: "Bu ödülü tevazu ve gururla kabul ediyorum. Tevazu duyuyorum çünkü bu ödül sadece benim değil. Henüz 16 yaşında dedemin yanında iş hayatına başlayan babam merhum Vehbi Koç ve Koç Topluluğu'nun başarısına katkı sağlayan herkesin. Gerek ülkemizde, gerekse küresel ölçekte iş yapış şeklimizin ve itibarımızın altını çizen; değerlerimizi ve standartlarımızı kucaklayan paydaşlarımızın tümüne müteşekkirim. Bu ödülü gururla alıyorum çünkü böyle seçkin ve uluslararası bir jüri ve organizasyonunun Türkiye'den bir başarı hikayesine bu ödülü lâyık görmesinden ötürü sevgili ülkem ve olağanüstü insanları adına gurur duyuyorum."
FIRST ve "Sorumlu İş İnsanı Ödülleri" Hakkında
1984 yılında kurulan uluslararası ilişkiler kuruluşu olan FIRST – (Forum For Decision Makers); özel sektörde ve kamuda dünyanın önde gelen liderleri arasında stratejik diyalogu geliştirmeyi amaçlayan çalışmalar yürütüyor. 2000 yılından bu yana ekonomik başarılarını sosyal sorumluluk alanında da sürdüren liderleri onurlandırmak için verilen "Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülleri"nin bugüne kadarki sahipleri arasında TATA Grubu'nun Başkanı Ratan Tata (2006), Starbucks'ın CEO'su ve Başkanı Howard Schultz (2007), PepsiCo CEO'su ve Başkanı Indra Krishnamurthy Nooyi gibi dünyanın önde gelen iş insanları da yer alıyor.
2014 yılı Sorumlu İş İnsanları Ödülleri'nde ise;Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülü'ne Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç lâyık görülürken;"Sorumlu İş İnsanı" kategorisinde ödülü yenilenebilir enerji şirketlerinin yönetiminde gösterdiği başarılı liderlik ile Iberdrola SA Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Jose Ignacio Sanchez Galan aldı.Bankacılık Standartları İnceleme Komisyonu Başkanı Sir Richard Lambert bankacılık sektörüne olan katkıları ve başarıları ile "Sorumlu İş İnsanı Savunuculuğu" ödülünü alırken;Dahrendhorf anısına "KOBİ alanında verilen Sorumlu İş İnsanı Ödülü"nün sahibi ise "Gerçekten Yararlı ve İyi şeyler için Ticaret Organizasyonu"nun kurucusu Kay Allen Obe oldu.