17.02.2014

Türkiye’nin Patent Şampiyonları Koç’tan!

5 dk

Türkiye’nin Patent Şampiyonları Koç’tan!

​Türk Patent Enstitüsü'nün "2013 yılında En Çok Yerli Patent Başvurusu Yapan Firmalar" sıralamasında Koç Topluluğu'nun 4 şirketi ilk 10'da, diğer 3 şirketi ise ilk 30'da yer aldı. Koç Topluluğu şirketleri 2013 yılında toplam 400 patent başvurusu yaptı. Bu sayı bir önceki yıl 310'du. Arçelik, 193 patent başvurusuyla listenin birinci sırasında yer alırken, ikinciliği 80 patent başvurusuyla Ford Otosan aldı. Altıncı sırayı 48 patent başvurusuyla Tofaş, dokuzuncu sırada 20 patent başvurusuyla Türk Traktör yer aldı. Patent başvurusu sıralamasına göre ilk 30 şirket arasında bulunan diğer Koç Topluluğu şirketleri ise; Otokar (11), Arçelik- LG (16) ve Tüpraş (26) oldu.

 "Patent başvurusu sayısı kadar kalitesi de önemli" 
Koç Topluluğu şirketlerinin Türk Patent Enstitüsü listesindeki başarısını değerlendiren Koç Holding CEO'su Turgay Durak, "Şirketlerimizin bu başarısında uzun zamandır uyguladığımız ve 2012 yılında yazılı hale getirerek Türkiye'de bir ilke imza attığımız Fikri Haklar Stratejimizin ve son 4 yıldır yürüttüğümüz Fikri Haklar Yönetimi Projemizin büyük rolü var. Amacımız Topluluk şirketlerimizin kendi fikri haklarını kendi başlarına yönetebilmeleri, bu çalışmalarını uluslararası standartlarda yapma yeteneğini kazanmalarıydı. Bunu da gerçekleştirmiş olduklarını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi. Patent başvurularındaki sayısal artış kadar niteliğin de çok önemli olduğunu vurgulayan Durak, "Yapılan tüm patent başvuruları, şirketlerimizde kurulmuş olan Fikri Haklar Kurulları tarafından değerlendirilmekte ve sadece doğrudan ürün üzerinde kullanılacak stratejik veya lisanslama potansiyeli olduğu kabul edilen buluşlar için başvuru yapılmaktadır" diye konuştu.

Turgay Durak: Özel sektörün tüm Ar-Ge harcamalarının yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştiriyoruz 
Ülke ekonomisinin gelişmesi için yeni teknolojilere yatırım yapılmasının gerekliliğine işaret eden Turgay Durak, bu doğrultuda Ar-Ge ve inovasyonun önemine dikkat çekti. Koç Topluluğu olarak bilim ve teknolojiye büyük önem verdiklerini ve bu alandaki çalışmaları şirketler bazında sürekli geliştirdiklerini kaydeden Turgay Durak, "Türkiye'de en fazla Ar-Ge faaliyetini yürüten Topluluğumuz bünyesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış 14 Ar- Ge merkezimiz var.  Ar-Ge merkezlerimizde üniversite, yüksek lisans ve doktora mezunu olmak üzere toplam 2553 mühendis ve 844 teknisyen olmak üzere toplam 3397 teknik eleman görev yapıyor. Son 5 yılda Ar-Ge için 2,7 milyar lira harcadığımızı açıklamıştık. 2013 yılında da bu rakamın üzerine 677 milyon TL daha eklemenin gururunu yaşıyoruz. Toplam rakam özel sektörün tüm Ar-Ge harcamalarının yaklaşık yüzde 10'una karşılık geliyor. Türk Patent Enstitüsü listesinde ilk sıralarda Koç Topluluğu şirketlerinin yer alması bu çalışmaların doğal bir sonucudur" dedi. Koç Topluluğu'nun sahip olduğu fikri haklar portföyünün 2013 yılı itibariyle; 2.500'ün üzerinde patent ailesi ve 5.500'ün üzerinde patent, 6.500'ün üzerinde marka, 700'ün üzerinde tasarım ve 4.000'in üzerinde internet alan adından oluştuğunu belirten Turgay Durak, bunun Türkiye'nin ve bölgenin en büyük fikri haklar portföyü olduğunu da sözlerine ekledi.
Koç Topluluğu şirketlerinin "2013 yılında En Çok Yerli Patent Başvurusu Yapan Firmalar" listesindeki sıralamaları: 
Arçelik            : 1. sırada; 193 patent başvurusu
Ford Otosan   : 2. sırada; 80 patent başvurusu
Tofaş              : 6. sırada; 48 patent başvurusu
Türk Traktör    : 9. sırada; 20 patent başvurusu
Otokar             :11. sırada: 16 patent başvurusu (Listede 4 şirket 11.'liği paylaşmaktadır.)
Arçelik-LG       :16. sırada; 13 patent başvurusu (Listede 2 şirket 16.'lığı paylaşmaktadır.)
Tüpraş             : 26. sırada; 10 patent başvurusu  (Listede 5 şirket 26.'lığı paylaşmaktadır.)