05.08.2021

Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu'nun Orman Yangınları Hakkındaki Mesajı

4 dk

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

Ülkemizin farklı bölgelerini etkileyen ve halen devam eden orman yangınlarının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Tüm yaşamı tehdit eden bu yangınların en kısa sürede sona ermesini temenni ediyorum.

Yangınların başlamasıyla birlikte, Koç Holding bünyesinde tüm Topluluk Şirketlerimizin katılımıyla Kriz Koordinasyon Merkezi oluşturduk. İlk günden itibaren ilgili bakanlıklar, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları ile iletişim halinde ihtiyaçları tespit ederek üzerimize düşeni yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Yüreklerimizi yakan bu afet karşısında gelişmeleri anlık olarak takip ettiğimizi bilmenizi isterim. Her türlü zorlu koşulda olduğu gibi bu afette de siz çalışma arkadaşlarımız, bayilerimiz ve yetkili servislerimizle sahadayız. Sahadan gelen öneri ve görüşlere göre desteklerimizi sürdüreceğiz.

Her zaman olduğu gibi dayanışma içinde bu zorluğun da üstesinden geleceğiz. Ülkemizin yaralarını el birliğiyle saracağız, bu afetten zarar gören insanımıza ve doğada var olan tüm canlılara el uzatmaya devam edeceğiz.

Sahada yaptığınız çalışmalar ve destekleriniz için sizlere teşekkür ederim.

Bu vesileyle bir kez daha yangınlarda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Yangınların söndürülmesi için var gücüyle çalışan herkese minnettarız.

Sevgi ve saygılarımla,
Levent Çakıroğlu
 
---- 

Dear Colleagues,

We are deeply saddened by the forest fires that have affected various parts of our country, and are raging still. I sincerely hope they are brought under control as soon as possible, as they pose a grave threat to all life. 

As soon as the wildfires broke out, we formed a Crisis Coordination Centre within Koç Holding, in which all the Group companies took part. From the very first day we have been sparing no effort to do our share of the relief work, identifying the needs at hand in communication with the relevant ministries, councils, and non-governmental organizations.

I would like to let you know that we are keenly following all developments in the unfoldment of this heart-wrenching disaster. As with every adversity, we are on the ground with you - our colleagues, dealers, and authorized service providers. Our support shall continue in line with the suggestions and views we receive from the ground. 

We shall stand in solidarity, and in this way, as always, we shall overcome this challenge. We shall work as one to tend to the wounds our country has suffered, and we shall continue to extend our care to all people and living beings affected by this calamity.

Thank you for all your efforts on the ground, and your contributions. 

I would like to take this opportunity to pray once more for God’s mercy upon those who lost their lives in the blazes, and wish those who were injured a full and speedy recovery. 

We are deeply grateful to all those who are working as hard as they can to extinguish the fires. 

Best regards, 
Levent Çakıroğlu