15.02.2023

CEO Mesajı 

5 dk

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

6 Şubat 2023’te ülkemiz tarihinin en büyük doğal afetlerinden biriyle sarsıldık. 10 ilimizi doğrudan etkileyen, bazı şehir merkezlerimizde hayal edilmesi imkânsız bir tahribata neden olan deprem felaketi yüreğimizi yaktı.

Hayatını kaybeden on binlerce yurttaşımızın yasını tutuyoruz. Biz de Topluluk olarak 12 çalışma arkadaşımızı, 5 bayimizi ve bayilerimizde görev yapan 32 çalışanımızı kaybettik. Üzüntümüzün büyüklüğünü anlatmak hiç kolay değil. Yaşamını yitiren çalışma arkadaşlarımıza ve tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ülkemize başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Deprem felaketi uzun yıllar boyunca toplumsal hafızamızdan silinmeyecek izler bıraktı.

Koç Topluluğu olarak Koç Holding, şirketlerimiz, Vehbi Koç Vakfı ve VKV Sağlık Kuruluşlarıyla birlikte ülkemizin yaralarını sarmak ve ihtiyaç sahiplerine hızla ulaşmak üzere ilk günden bu yana kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Seferberlik ve dayanışma ruhuyla güç birliği yaptık. İlgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyon halinde tüm imkânlarımızı harekete geçirerek halkımızın yardımına koştuk.

İlk aşamada önceliğimiz vatandaşlarımızın enkaz altından canlı kurtarılması ve acil ihtiyaç malzemelerinin deprem bölgesine süratle gönderilmesi oldu. Arama – kurtarma çalışmalarında AFAD ekipleriyle koordineli olarak görev aldık. Kurtarma çalışmalarına katılan eğitimli ve donanımlı 531 çalışma arkadaşımız, 117 vatandaşımızı enkaz altından kurtardı.

Koç Holding’de kurduğumuz kriz merkezi üzerinden bölgedeki tüm ihtiyaçları yakından takip ediyoruz. Depremden etkilenen 787 çalışma arkadaşımız ve 2.446 kişiden oluşan aile bireylerinin barınma ihtiyaçlarını karşıladık. Her birinin yanındayız.

İlgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içinde, kriz merkezimize sahadan ulaşan talepler doğrultusunda afet bölgelerindeki acil ihtiyaçları tespit edip teminini sürdürüyoruz.

Gerek arama – kurtarma çalışmalarına katılan gerekse sahada ve şirket merkezlerimizde büyük bir özveriyle çalışan arkadaşlarımıza, kamu görevlilerine ve gönüllü vatandaşlarımıza minnettarız.

Deprem felaketinin yaralarını sarmak için Koç Topluluğu olarak güç birliğiyle çalışıyoruz. Ekte sizlerle her bir şirketimizin bugüne dek gerçekleştirdiği yardımların özetini paylaşıyorum.

Acil ihtiyaçların temini için şu ana dek gerçekleştirdiğimiz yardımların tutarı 200 milyon TL’yi geçti.

Buna ilave olarak bölgedeki iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu finansal destekleri de sağlamaya devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde barınma, sağlık, eğitim ve depremden etkilenen çocukların desteklenmesi kapsamında gerçekleştireceğimiz projeler için ilave olarak 1,8 milyar TL tahsis ettik. Böylelikle, şimdiye kadar yaptıklarımızla
birlikte, proje bazlı yardımlarımız için toplam 2 milyar TL kaynak tahsis etmiş oluyoruz.

Bu kapsamda; Devletimizin göstereceği bölgelerde yaklaşık 20 bin kişinin yaşayacağı 5 bin adet konteynerden oluşan, sosyal imkânları da barındıran geçici yaşam alanları oluşturacağız. Ayrıca gerekli donanımları barındıran konteyner sağlık merkezi projesi için de çalışmaya başladık.

İlave olarak bölgede sıcak yemek, çamaşır ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamak için tırlarımızla verdiğimiz hizmeti arttırarak sürdürüyoruz.

Böyle büyük bir felaketin yaralarının sarılmasında yalnızca maddi kaynak tahsisinin yeterli olamayacağının bilincindeyiz. Yapılacak yardımların projelendirilmesinden, sahadaki uygulamaya kadar tüm aşamaların süratle tamamlanması için 110 bin kişiden oluşan insan kaynağımızın uzmanlık, deneyim ve iş gücünü seferber ettik. 

Bölgedeki iktisadi hayatın normalleşmesi ve bölgenin canlandırılması için şu ana kadar yaptığımız gibi tüm imkânlarımızı kullanacağız. Her zaman olduğu gibi bölgedeki iş ortaklarımızın yanındayız. Bu kapsamda yurt içinde ve yurt dışında iş birliği yaptığımız paydaşlarımızı bölgeye destek vermeye teşvik edeceğiz.

Kurucumuz merhum Vehbi Koç’un “Devletim ve Ülkem varsa ben de varım” ilkesi ışığında 97 yıldır olduğu gibi bu büyük deprem felaketinin yaralarının sarılmasında da üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştireceğiz. Bu zor günleri de birlik ve dayanışma içerisinde aşacağımıza yürekten inanıyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Levent Çakıroğlu