13.05.2023

Koç Holding’in Hatay’da Kurduğu Konteyner Kentte Yaşam Başlıyor

3 dk

 
KOÇ TOPLULUĞU GÖNÜLLÜLERİ, HATAY’DAKİ KONTEYNER KENTE YERLEŞMEYE BAŞLAYAN KENT SAKİNLERİNİ KARŞILIYOR

 
Koç Topluluğu, deprem felâketinin yaralarını sarmak için ilk günden bu yana dayanışma ruhuyla bölgeye desteğini sürdürüyor. Koç Holding’in Topluluk Şirketleri ile birlikte, AFAD koordinasyonunda Adıyaman, İskenderun, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da kurduğu, toplam 20 bin kişiye barınma imkânı sunacak ve sosyal imkânların da yer alacağı konteyner kentler arasında Hatay’da yaşam başlıyor. 12-13 Mayıs tarihlerinde Hatay’daki konteyner kente yerleşmeye başlayan kent sakinlerini, Topluluk Şirketlerimizden gönüllü çalışma arkadaşlarımız karşıladı.

100’den fazla gönüllü çalışma arkadaşımız, Hatay’daki konteyner kent sakinlerinin taşınma sürecine destek verdi. Topluluk Şirketlerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın katkıları ile hazırlanan hediyeler de ailelere ve çocuklarına armağan edildi. İletişim konusunda uzman psikologlardan eğitim alan çalışma arkadaşlarımız, kent sakinlerine yerleşim sürecinde destek olurken çocuklarla da çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

114 bin metrekare büyüklüğündeki araziye kurulan Hatay’daki yerleşim alanı, 1040 konteyner evden oluşuyor. Koç Holding, Topluluk şirketleriyle birlikte konteyner kent kurulumları devam eden Adıyaman, İskenderun, Kahramanmaraş ve Malatya’da da yaşamın başlaması için çalışmalarını AFAD koordinasyonunda sürdürüyor.
Kamu kuruluşları ile ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları iş birliğinde oluşturulan konteyner kentler; kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar ve engellilerin ihtiyaçları göz önüne alınarak kapsayıcı ve sosyal imkânlarıyla öne çıkan birer yaşam alanı olarak kuruluyor.

Psiko-sosyal destek alanları, istihdam olanakları yaratan uygulamalar, kadınların ekonomiye katılacakları ve gelir elde edebilecekleri faaliyetler, kent sakinlerinin ekonomik olarak güçlenmesini sağlayacak gelişim programları, çocukların duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimlerini destekleyecek aktivite ve oyun alanları ile çocuk ve gençlerin eğitime kesintisiz devamlarını sağlayacak programlar üzerinde de çalışılıyor.