12.11.2014

OPET’e Altın Madalya!

3 dk

OPET’e Altın Madalya!

OPET, 3'üncü Sürdürülebilirlik Raporu'yla Amerikan İletişim Profesyonelleri Birliği (LACP) tarafından 3 ödül birden aldı.

Türkiye akaryakıt sektörünün yenilikçi şirketi OPET; 2012-2013 yılı operasyonlarını içeren “3’üncü Sürdürülebilirlik Raporu” ile Amerikan İletişim Profesyonelleri Birliği’nden (LACP) 3 ödül birden kazandı. Amerikan İletişim Profesyonelleri Birliği tarafından düzenlenen 2014 Spotlight Ödülleri’nde (Spotlight Awards Global Communications Competition) OPET, 1500 başvuru arasından, ‘sürdürülebilirlik raporu’ kategorisinde 3’üncü En İyi Rapor seçilerek “Altın Madalya”ya layık görüldü. Toplamda 100 üzerinden 98 puan alan OPET, “En Çok Gelişim Kaydeden Rapor” ödülünü de kazandı. OPET’e üçüncü ödül, “İlk Yüz Şirket” içerisine girdiği için geldi. 
 Bir Türk şirketi olarak akaryakıt dağıtım sektöründe GRI onaylı rapor yayınlayan ilk kuruluş olan OPET; ilk intiba, genel anlatım, görsel tasarım, yaratıcılık, mesaj netliği ve algılanan uygunluk kriterlerinde aldığı yüksek puanlar neticesinde bu ödüle hak kazandı. 
 OPET, somut veriler ve uluslararası standartlar ışığında hazırlanan 3’üncü sürdürülebilirlik raporunda, Küresel Raporlama Girişimi G3 ilkelerinin belirlediği B+ raporlama seviyesini kıstas aldı. Raporun diğer belirleyici kriterleri ise, AA1000AS denetim standardının temel ilkeleri olan öncelik, bütünlük ve yanıt verebilirlik ilkeleri ile ​Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin İlerleme Raporu ilkeleri oldu. 
 OPET, ödül kazandığı raporda sürdürülebilirlik performansını; Sürdürülebilir Değer Zinciri, Müşteri Memnuniyeti, Çevre Yönetimi, Çalışan Hakları, Yönetişim, Çalışma Hayatı ve Toplumsal Kalkınma başlıkları altında paydaşlarının görüşüne sundu. ​​
 Rapora ilişkin bir değerlendirme yapan OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca “OPET olarak sosyal sorumluluk alanlarındaki çalışmalarımızı, iş hedeflerimizi, yönetim stratejimiz ve çalışma kültürümüze yerleştirmek, geliştirmek ve bu alanlardaki performansımızı uluslararası ölçütlere göre raporlamak bizim için büyük önem taşıyor. 1992 yılından beri faaliyet gösterdiğimiz sektörümüzde başarıya ulaşma sürecimizi dış paydaşlarımızla paylaştığımız ve geçtiğimiz son iki yılın Türkiye operasyonlarımızı kapsayan sürdürülebilirlik raporumuzu yayımlamanın gururunu yaşarken aynı zamanda daha baskı aşamasındayken uluslararası bir ödül kazanmanın mutluluğunu da yaşadık. Önümüzdeki dönem sürdürülebilirlik anlayışımız çerçevesinde, ekonomik alandaki başarılarımızı toplumsal kalkınma ve çevre alanlarındaki yatırımlarımız ile destekleyerek tüm paydaşlarımızı faaliyetlerimiz ile ilgili bilgilendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
 OPET’in bugüne kadar yayınladığı tüm sürdürülebilirlik raporlarına ‘www.opet.com.tr’den ulaşılabilir.
 Amerikan İletişim Profesyonelleri Birliği (LACP) Hakkında
2001 yılında halkla ilişkiler sektöründeki en iyi uygulamaların profesyonellerle paylaşılması amacıyla kurulan Amerikan İletişim Profesyonelleri Birliği'nde, 2002 yılından beri birçok kategoride ödüller veriliyor. OPET'in sürdürülebilirlik kategorisinde Altın Ödül kazandığı Spotlight Awards'a 25 ülkeden 1500 rapor başvurdu.​