Suna Kıraç

Hakkında

1941’de Ankara’da doğan Suna Kıraç, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finansman konularında eğitim aldı. İş hayatına, 1960’da Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un yardımcılığını yaparak başladı. 1970’de Personel ve İdare Departmanı Başkan Yardımcılığı, 1980’de ise Koç Holding Yönetim
Kurulu Başkan Vekilliği görevini üstlendi.
 
Suna Kıraç, gerek iş gerek toplumsal hayatta Türkiye’nin sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine önemli katkılar sundu.
Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın kuruluşuna öncülük etti. T.C. Bakanlar Kurulu'nun 23 Eylül 1997 tarihli kararı ile ülkemize eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptıkları katkılar dolayısıyla 27 Ekim 1997’de T.C. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile ödüllendirildi.

1 Temmuz 1999'da, üstün yöneticilik ve liderlik vasıfları ile Koç Holding'e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından "Onur Üyeliği" ile ödüllendirildi. 13 Mart 2001'de, Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü'nün kuruluşu çalışmaları ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın eğitim binası yapımındaki çabaları nedeniyle Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Antalya Şubesi tarafından "Yılın Kadını" seçildi. 7 Kasım 2001'de Gönüllü Kuruluşlar Ulusal Kadın Sağlığı Komisyonu KASACOM tarafından Millenyum Gönüllüleri Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.
 
2006 yılında yayımlanan, tüm geliri TEGV’na bağışlanan ve editörlüğünü Rıdvan Akar’ın yaptığı “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” adlı kitabı yılın en çok satan kitaplarından biri oldu.
 
Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Koç Üniversitesi, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Aile Planlaması Vakfı ve Robert Koleji Mütevelli Heyeti Üyeliği, Eğitim Gönüllüleri Vakfı Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunan Suna Kıraç, 15 Eylül 2020’de vefat etti.
 
Suna Kıraç, yaşamı boyunca vizyoner ve lider kişiliği ile geleceğe iz bırakan bir figür; Türkiye’nin kadınları için ilham veren bir rol model oldu.
 

İlgili Sayfalar